اشتراک گذاری

همه چیز درباره شارژ گاز اسپلیت

شاید شما هم این روزها به فکر راه اندازی مجدد کولر گازی و اسپیلت تان هستید تا برای روزهای گرم سال آماده شوید. اگر چنین است، این نکته را فراموش نکنید که شارژ از اسپلیت ، لازمه درست کار کردن دستگاه است. یعنی علاوه بر سرویس کلی، شارژ نیز باید در فهرست اقدامات شما قرار گیرد. انجام این فرایند، نکات و حساسیت هایی دارد که اگر رعایت نشوند، ممکن است حتی آسیب هایی هم به دستگاه وارد گردد.

البته نمایندگی تعمیر اسپلیت در کرج، کلیه مراحل شارژ گاز اسپیلت را به بهترین شکل انجام می دهد. با این حال، دانستن نکاتی در مورد زمان مناسب و روش های صحیح انجام این کار خالی از لطف نیست. مطالعه ادامه مطلب به شما کمک می کند که ضمن آشنایی بیشتر با فرایند شارژ گاز اسپلیت ، این کار را به نحو احسن انجام دهید.

3.5/5 (2 امتیاز)
شارژ گاز اسپلیت

چه وقت باید گاز اسپلیت را شارژ کرد؟

زمان، مهم ترین فاکتور برای شارژ گاز اسپلیت است. اگر شما این کار را زوتر از موعد انجام دهید، عملکرد دستگاه مختل خواهد شد. از طرفی، کار کردن اسپلیت با گاز کم نیز می تواند آسیب های جدی به آن وارد کند. بنابراین بهتر است پیش از راه اندازی اسپلیت، میزان گاز آن را رصد کرده و در صورت نیاز اقدام به شارژ کردن آن نمایید. یکی دیگر از مواقعی که انجام فرایند مورد بحث ضروری است، زمانی است که اسپلیت را به تازگی خریداری کرده اید.

در این شرایط، دستگاه کاملا خالی است و برای اندازی حتما به گاز احتیاج دارد. گاهی هم گاز دستگاه پس از مدتی کار کردن تمام شده و نیاز به شارژ مازاد دارد. در مواردی که هم که حجم کار اسپیلت بالا است، گاز موجود کفاف نداده و باید به سرعت اقدام به شارژ آن نمایید.

روش های شارژ گاز اسپلیت

تقریباً بیشتر دستگاه‌های تهویه مطبوع برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط، از گازهای فریونی مانند R22-R410A-R407A  استفاده می کنند. تمام شدن و یا کاهش مقدار این گازها، سیکل و چرخه خنک سازی را مختل نموده و این فرایند را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت. معمولا شارژ هر یک از این نوع گازها، روش های متفاوتی دارد.

شارژ گاز وزنی با استفاده از ترازو و شارژ به وسیله گیج مانوفیلد، عمده ترین روش های شارژ گاز اسپلیت هستند که سرویس کار متناسب با شرایط، یکی از این روش ها را انتخاب و اجرا می کند. شارژ گاز به وسیله آمپر متر نیز روش دیگری است که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. توجه داشته باشید که انتخاب مناسب ترین روش، تنها از عهده افرادی بر می آید که سالها در زمینه تعمیرات اسپلیت تجربه داشته اند و به خوبی با زیر و بم های این کار آشنایی دارند.

مراحل شارژ گاز کمپرسور اسپلیت

همانطور که گفتیم، شارژ گاز اسپلیت یک کار تخصصی است و باید حتما توسط افراد ماهر و با استفاده از ابزار ویژه ای انجام گردد. حتی روش های مختلف شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت  نیز به صورت متفاوت انجام شده و شرایط خاص خود را دارند. با این وجود، به منظور افزایش اطلاعات شما همراهان عزیز، مراحل کلی کار را توضیح خواهیم داد. برای شارژ کردن شارژ کمپرسور اسپلیت، باید اول دستگاه را خاموش کنید. سپس لازم است که شیلنگ گیج مانیفولد را به پمپ های فشار اسپلیت مورد نظرتان وصل نمایید. پس از انجام این کار، دستگاه را روشن کنید. حالا اجازه دهید اسپیلت حداقل برای ۱۵ دقیقه روشن باشد.

در این حالت سیستم به حالت پایدار دست پیدا می کند. پس از گذشت این مدت، دما را چک کنید. حالا باید دستگاه اندازه گیری مرتبط با اسپلیت خود را تعیین کنید. نشتی دستگاه را نیز چک کرده و در صورت وجود نشتی، آن را برطرف نمایید. معمولا نشتی اسپلیت و کولر گازی در قسمت اتصالات این دستگاه ها اتفاق می افتد. در ادامه شارژ اسپلیت ، با رعایت استاندارد های موجود، شیلنگ شارژ گاز یا منبع تغذیه را به کپسول گاز دستگاه متصل کنید. پس از پایان فرایند شارژ، شیلنگ را جدا کرده و اسپلیت را امتحان کنید.