اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

عیب یابی انواع تلویزیون

اگر می خواهید با اصول عیب یابی انواع تلویزیون از برندهای مطرحی همچون سامسونگ، ال جی، سونی و … آشنا شوید، مطلب پیش رو را دنبال کنید. هریک از ایرادهایی  که در تلویزیون مشاهده می شوند، نشان دهنده وجود ایراد در یکی از بخش های داخلی دستگاه هستند. برای این که منشأ ایراد را شناسایی کرده و آن را به موقع برطرف کنید، باید با فرایند عیب یابی آشنایی داشته باشید. عیب یابی عملیاتی است که طی آن بخش ها و قطعات معیوب دستگاه های الکترونیکی با توجه به علائم موجود شناسایی می شوند.

گاهی با توجه به مشکل تلویزیون می توان حدس زد که مشکل از کجاست و چطور باید آن را برطرف کرد. برخی مشکلات در تلویزیون یک برند خاص بیشتر مشاهده می شود. منشا برخی از ایرادها هم در محصولات برندهای مختلف متفاوت است. ا توجه به این مسئله، ما نحوه عیب یابی انواع تلویزیون را به شما آموزش می دهیم. به این ترتیب می توانید ضمن عیب یابی تلویزیون، اقدامات مورد نیاز برای تعمیر آن را به موقع انجام داده و از خرابی بیشتر LED یا LCD خود جلوگیری نمایید.

عیب یابی تلویزیون

همه چیز درباره عیب یابی تلویزیون های سونی، ال جی و سامسونگ

همانطور که گفتیم گاهی ممکن است روند عیب یابی در مدل ها و برندهای مختلف تلویزیون با یکدیگری تفاوت داشته باشد. مثلا سونی یک سیستم عیب یابی ویژه برای تلویزیون هایش تعبیه کرده و آن چراغ جلوی دستگاه است. این چراغ هنگام بروز مشکل در قطعات تلویزیون، در الگوهای مشخصی شروع به چشمک زدن می کند. هر یک از مدلهای تلویزیون ال جی، مشکلات رایج خاص خود را دارند. برای عیب یابی تلویزیون های سامسونگ هم به مدل دستگاه توجه می شود.

عیب یابی تلویزیون سونی

تلویزیون های برند سونی دارای یک سیستم عیب یابی انحصاری هستند. در این محصولات می توان با توجه به تعداد چشمک زدن چراغ جلو، متوجه ایراد دستگاه شد. در زیر برخی از رایج ترین الگوهای چشمک زدن چراغ تلویزیون های سونی را بررسی می کنیم:

در بیشتر مواردی که چراغ جلوی تلویزیون سونی سه بار چشمک می زند، برد پاور و مین برد درگیر هستند. با تعمیر یا تعویض این قطعات میتوان مشکل را برطرف کرد.

برای عیب یابی تلویزیون سونی در حالتی که چراغ 5 بار چشمک می زند، باید برد تی کان یا پنل تلویزیون را بررسی کرد. جالب است بدانید که این مورد، رایج ترین نوع چشمک زدن تلویزیون است و احتمال آبخوردگی پنل یا آسیب دیدگی فلت های(cof) در این شرایط وجود دارد.

8 بار چشمک زدن، به ندرت در تلویزیون های سونی دیده می شود. این وضعیت معمولا نشان دهنده وجود ایراد در بخش صداست. با توجه به این که کیفیت صدای تلویزیون های سونی بسیار بالاست، معمولا چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون به تعداد 8 بار، بسیار کم مشاهده می شود.

برای این که بتوانید از الگوی چراغ چشمک زن برای عیب یابی تلویزیون سونی استفاده کنید، باید اول منوی عیب یابی را فعال کنید. برای این منظور، تلویزیون را در حالت استندبای قرار داده و کلیدهای display   –   5   –   +vol   –    power on را با سرعت بالا و پشت سر هم فشار دهید. در نهایت کلید پاور را بزنید تا تلویزیون روشن شود. حالا منویی ظاهر می شود که تعداد چشمک ها و ایراد معادل آنها و تعداد دفعاتی که این تعداد نمایش داده شده در آن درج شده است.

عیب یابی تلویزیون های ال جی

همانطور که در بخش های قبلی هم اشاره کردیم، برای عیب یابی تلویزیون های برند ال جی به مدل دستگاه توجه می شود.

ایراد در رنگ تصویر، جزء مشکلات رایجی است که در ال سی دی های ال جی مشاهده می شود. این مشکلات شامل حالت رنگین کمانی یا پخش شدن رنگ در صفحه، از بین رفتن یکی از رنگ های اصلی (قرمز،آبی،سبز) ایجاد خطوط افقی یا عمودی در صفحه نمایش، به هم ریختگی رنگها و … می شوند. منبع تغذیه، برد اینورتر، بک لایت، مین برد، برد کنترل و پنل، قطعاتی هستند که برای عیب یابی تلویزیون lg در این شرایط بررسی می شوند.

تلویزیون های سری LN ال جی بیشتر در قسمت پاور و بک لایت دچار خرابی می شوند. مثلا دستگاه صدا دارد و تصویر ندارد که در این صورت نیاز به بررسی و ترمیم یا تعویض بک لایت می باشد. گاهی این مدلها خود به خود خاموش می شوند که این وضعیت نشان دهنده نوسان برق یا خرابی پاور است. البته اگر پاور سالم باشد، تعمیرکاران برای عیب یابی تلویزیون های 42LN5420 و 47LN5420 ال جی ، مین برد را هم بررسی می کنند. هنگ کردن و خاموش شدن ناگهانی هم مشکل دیگر تلویزیون های این گروه است که در بیشتر موارد، ریشه در خرابی مین برد دارد.

این خرابی به این صورت است که دستگاه به حالت استند بای می رود و با روشن کردن تلویزیون، چراغ پاور چشمک میزند ولی صدا و تصویر ارائه نمی شود. برای عیب یابی تلویزیون lg با این ایراد، برد اصلی دستگاه بررسی شده و در صورت نیاز، تعمیر یا تعویض می گردد.

این مدل تلویزیون نیز مانند سری LN بیشتر در قسمت بک لایت دچار خرابی می شود. بنابراین برای عیب یابی تلویزیون های ال جی سری LA  ، اول بک لایت مورد بررسی قرار می گیرد.

نحوه عیب یابی تلویزیون سامسونگ

عیب یابی تلویزیون های سامسونگ هم بسته به مدل دستگاه و مشکلات رایج آن مدل خاص انجام می شود.

این مدل ال سی دی سامسونگ معمولا تصویر ندارد که برای عیب یابی آن باید بک لایت مورد بررسی قرار بگیرد. خطوط سفید عمودی در بخش پایین و سمت راست این مدل هم بعضا مشاهده می شود.

تلویزیون های سری LE40R87BD سامسونگ معمولا خاموش شده و در حالت استندبای می مانند. معمولا پس از عیب یابی تلویزیون سامسونگ در این مدل، خازن های آسیب دیده تعویض می شوند تا مشکل برطرف شود.

این تلویزیون ها معمولا این ایراد را دارند که گاهی صدای آنها بیش از حد زیاد می شود. مثلا ناگهان صدا تا 100 زیاد می شود و با کنترل هم نمی توان ولوم را کاهش داد.

مرکز تخصصی تعمیرات تلویزیون در کرج

مرکز تخصصی تعمیرات تلویزیون در کرج ، عنوان یکی از بخش های تخصصی و حرفه ای شعبه کرج مرکز سخت افزار ایران است که به صورت ویژه در زمینه ی بررسی و رفع مشکلات انواع مدل های این محصول فعالیت می کند. در راستای ارتقا سطح کیفی خدمات و به دنبال آن، جلب رضایت کاربران، تعمیرکاران فعال در این مجموعه، با دقت و حساسیت از بین مجرب ترین کارشناسان حوزه ی تعمیر لوازم خانگی انتخاب شده اند.

همچنین مدیریت نمایندگی تعمیرات تلویزیون در کرج، حساسیت ویژه ای در بخش تجهیزات به خرج داده و کلیه ی واحدها را به پیشرفته ترین ابزار و دستگاه های تعمیراتی روز دنیا مجهز نموده است. لازم به ذکر است که تکریم مشتری در این مرکز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در همین راستا نیز سرویس های متنوعی به کاربران ارائه می گردد.

5/5 (1 امتیاز)