اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

کاربرد کمپرسور یخچال

 نقش کمپرسورها را می‌توان در صنایع و مصارف خانگی برای استفاده‌های گوناگون پیدا کرد. از باد کردن تایر خودرو گرفته تا ساخت یخچال‌ها و چیلرهای بزرگ، در تمامی این سیستم‌ها از کمپرسورها استفاده می‌شود. در خطوط انتقال گاز نیز می‌توان از کمپرسورها استفاده کرد تا بتوان گاز را در طول لوله به مسافت‌های دور انتقال داد. در سیستم‌های سرمایش خانگی و یخچال‌های خانگی نیز کمپرسورها مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند. کمپرسور یخچال در واقع همان موتور یخچال می باشد.

کمپرسور یخچال گازی که به آن تزریق شده است را درون کانال ها یا لوله های اواپراتور یخچال فشرده می سازد. سپس در کندانسور تبدیل به مایع می گردد و طبق ماهیتی که گازِ یخچال دارد باعث سرماسازی و خنک شدن یخچال می گردد. در ادامه ی این مقاله ضمن بررسی انواع کمپرسورهای یخچال، به بررسی مشکلات کمپرسور یخچال پرداخته و چگونگی تعمیرات کمپرسور ، توسط کارشناسان تعمیر یخچال در کرج شرح داده خواهد شد.

کمپرسور یخچال

انواع کمپرسور یخچال

انوع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که در ابتدا ممکن است افراد را سردرگم کند. بنابراین دسته‌بندی‌های مختلفی برای گروه‌بندی کمپرسورها ارائه شده‌اند که می‌تواند در انتخاب درست به کار آیند. ما در ادامه نوع های مختلف آن را به شما معرفی می کنیم.با ما همراه باشید. در حالت کلی کمپرسور های یخچال را بر اساس ویژگی های زیر تقسیم بندی می کنند:

 • سرعت (سرعت ثابت یا سرعت متغییر) ، تعداد مراحل کار (تک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای) ، سیستم قدرت
 • ساختار (باز، سمی هرمتیک و هرمتیک) ، سیستم خنک‌سازی کمپرسور (هوا، آب و روغن) ، روش‌های روانکاری کمپرسور
 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور پیستونی تناوبی
 • کمپرسور پیستونی تراکم یک مرحله ای
 • کمپرسورهای بزرگ واسطه ای
 • کمپرسورهای پیستونی تراکم دو مرحله ای
 • کمپرسورهای دورانی
 • کمپرسورهای مارپیچی
 • توربو کمپرسور

معرفی برندهای محبوب کمپرسور در ایران

در کشور ما برندهای محبوب کمپرسور با یکدیگر  در حال رقابت جدی و شدیدی هستند. به همین علت روز به روز کمپرسور یخچال ها در حال پیشرفت است. کمپرسورها با کیفیت تر و ساختار بالایی در حال توزیع در سطح شهر هستند. برندهایی محبوبی که در ایران در حال رقابت هستند،عبارتند از:

 • 1.سامسونگ ، 2.ال جی ، 3.هیتاچی ، 4.پاناسونیک ، 5.اسنوا ، 6.دوو ، 7.بوش ، 8. الکترولوکس ، 9. گادرج ، 10. شارپ ، 11. سکاپ(دانفوس قدیم) ، 12. امرسان

کدام برند بهترین کارایی را دارد؟

از میان برندهای فوق می توان سکاپ یا همان دانفوس قدیم را بهترین کمپرسور یخچال نام برد. اما کمپرسورهای ال جی و سامسونگ و همچنین هیتاچی نیز عالی هستند.

پایان عمر کمپرسور

عمر مفید کمپرسور 10 سال می باشد. البته اگر هیچگونه نوسان شدید برق و همچنین ضربه نبیند. بعد از 10 سال ممکن است هر وقت و زمانی دچار عیب شود و خراب گردد. حداکثر طول عمر کمپرسور یخچال تا 20 سال می باشد.  از جمله نشانه های متداول  معیوب بودن یا خراب شدن کمپرسور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • 1.صدای آزار دهنده ، 2.ناتون شدن برای سرماسازی یخچال ، 3.درجه اهم برق بالا جذب کردن ، 4. سوختگی ناشی از اتصالات برق ، 5. سوختگی داخلی کمپرسور و سایر علل های دیگر

تعویض،یا تعمیر کمپرسور؟

چرا باید کمپرسور را تعویض نمود؟ آیا می شود کمپرسور را تعمیر کرد؟ دوستان عزیز توجه فرمایید که به دلایل زیر باید کمپرسور را تعویض نمود تا تعمیر:

1.مطمئن بودن از کارایی آینده

2.هزینه تعمیر نصف قیمت نو کمپرسور می باشد

3.با خریداری کردن کمپرسور نو خیال شما بابت کمپرسوری مطمئن و با طول عمر بالا راحت می شود.

 چرا تعمیر کمپرسور، نه!!!!

ممکن است فکر کنید خوب کمپرسور مگر تعمیر نمی شود؟ بله تعمیر می شود. اما چرا اکثر شرکت ها و تکنیسین ها تمایلی به تعمیر کمپرسور یخچال ندارد؟ جواب این سوال را با دلایل زیر پاسخ می دهیم:

1.کمپرسور اگر تعمیر شود، هیچ تضمینی وجود ندارد تا یک هفته دیگر کار کند یا 10 سال دیگر

2.اگر تعمیرکار یخچال کمپرسور شما را تعمیر کند شما نصف هزینه کمپرسور نو را باید بپردازید.

3.کمپرسور محفظه ایی کاملا سربسته می باشد، باید فقط با روش های مخصوصی باز شود و جوش بخورد

کمپرسور یخچال چگونه تعویض میشود؟

روش تعویض در صورت ایراد مکانیکی و و وجود فشار مثبت در سیستم به شرح زیر میباشد:

1.کمپرسور جایگزین تهیه، لوله پروسس و شیر پروسس در صورت لزوم روی آن نصب و در انتهای لوله درپوش گذاشته شود.

2.تخلیه مبرد صورت بگیرد.

3.کمپرسور معیوب برداشته شود (به وسیله لوله بر،لوله های متصل شده به کمپرسور در فاصله 25 میلیمتری از لوله های اصلی کمپرسور بریده شود. برلوله های کمپرسور درپوش گذاشته شود)

4.نیتروژن های خشک از طریق ساکش و لوله ورودی کندانسور به داخل سیستم دمیده شود.

5.فیلتر کثیف از کندانسور جدا گردد.در حین عمل جدا کردن که به وسیله شعله باید انجام بگیرد،باید نیتروژن خشک به داخل سیستم دمید تا از طریق فیلتر خارج گردد.

6.محل اتصال با دقت تمیز شود به صورتیکه مواد زائد به سیستم داخل نشود.

7.کمپرسور و فیلتر جدید نصب گردد.

8.سیستم وکیوم شود.

9.سیستم شارژ گاز شود.(شارژ گاز یخچال)

مشکلات کمپرسور یخچال

1.خنک کننده یخچال فریزر متوقف می شود.

فن کمپرسور یخچال یک بخش ضروری از سیستم است؛ شما احتمالا می دانید که هر زمان که شما یک دستگاه الکتریکی یا الکترونیکی داشته باشید که در یک پردازنده کار می کند، فن برای خنک کردن سیستم و جلوگیری از مشکلات مانند گرمای بیش از حد ضروری است. اگر فن متوقف شود، شما آن را احساس خواهید کرد و یخچال و فریزر برخی از صداهای را خواهند داد. این یک مشکل به آن صورت نیست که شما بتوانید خودتان آن را برطرف کنید، بنابراین شما باید با یک تکنسین یخچال تماس بگیرید.

2.یخچال به اندازه کافی خنک نیست

یکی از بهترین موردی که نشان می دهد کمپرسور مشکل دارد این است که، یخچال به اندازه کافی خنک نباشد یا اینکه بعضی از مناطق یخچال از خنک کنندگی کمتری برخوردار باشند. تست موتور کمپرسور به شما یادآوری می کند که چه اتفاقی می افتد. چگونه می توانید آن را آزمایش کنید؟ سخت نیست، اما شما باید یخچال را از هم جدا کنید و از پشت آن دسترسی داشته باشید. با این حال، از آنجا که اکثر کمپرسورها یک خازن دارند، توصیه می شود که یک فرد با تجربه در تعمیرات یخچال این کار را انجام دهد. اگر یخچال دمای سرد را حفظ نمی کند، باید بدانید که ممکن است مربوط به چهار یا پنج مشکل مختلف باشد، لزوما به کمپرسور مربوط نمی شود.

 3.کمپرسور یخچال، پر سر و صداست

این یک مشکل عادی است. کمپرسور به طور معمول در بسیاری از دستگاه های مدرن بی صدا است، بنابراین اگر سر و صدایی ایجاد کند، بدیهی است که نشانه خوبی نیست. شما باید جایی که اول از  همه صدا می دهد را بررسی کنید. اگر آن کمپرسور است، ممکن است خیلی دیر شده باشد. معمولا یک کمپرسور پر سر و صدا یک کمپرسور معیوب است، بنابراین شما احتمالا نیاز  دارید بلافاصله آن را تعویض کنید به یاد داشته باشید که کمپرسور دستگاهی است که گاز و فشار داخل یخچال را کنترل می کند، بنابراین ممکن است سر و صدای با نگهداری فشار بالا و گاز معیوب مرتبط باشد.

تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال در کرج

نگران نباشید ما در نمایندگی تعمیرات یخچال، تعمیر کمپرسور یخچال و تعویض موتور ( کمپرسور یخچال ) را انجام می دهیم. فرقی نمی کند صاحب کدام مدل از یخچال ها باشید تمامی برندهای یخچال از جمله: سامسونگ،ال جی،توشیبا،شارپ،پاناسونیک، بوش و … در مرکز سخت افزار ایران به صورت تخصصی و توسط تکنسین های ماهر تعمیر می گردد. لذا با مراجعه به مرکز یا تماس با واحد تعمیرات لوازم خانگی در استان البرز، خدمات مورد نظر خود را دریافت خواهید نمود.