اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تعویض باتری لپ تاپ

شارژ نشدن لپ تاپ، داغ شدن باتری، داغ شدن شارژر و حتی گاهی خاموش شدن یا روشن نشدن این دستگاه، ناشی از خرابی باتری هستند. در این شرایط بهترین کار تعویض باتری لپ تاپ است؛ البته با این پیش شرط که قطعات دیگر سالم باشند و ایراد نرم افزاری وجود نداشته باشد. اما چطور باید باتری لپ تاپ را تعویض کرد؟ آیا این کار نکات خاصی دارد؟ بله.

تعویض باتری در لپ تاپ های قدیمی راحت بود. درب پشتی دستگاه را باز می کردیم و باتری قدیمی را با یک باتری مشابه جدید، جایگزین می کردیم. اما امروزه لپ تاپ ها به این شکل طراحی نشده اند. معمولا برای جدا کردن باتری باید از ابزار ویژه ای استفاده کرد. در ادامه به شما می گوییم که تعویض باتری لپ تاپ چگونه انجام می شود و اصلا چه موقع نیاز به تعویض این قطعه می باشد.

چه موقع باید اقدام به تعویض باتری لپ تاپ کنیم؟

مسئله ای که در مورد باتری لپ تاپ وجود دارد این است که برای این قطعه، عمر مشخصی تعیین شده است. یعنی خواه ناخواه پس از مدتی کار با لپ تاپ (مثلا چند سال) باید باتری آن را تعویض کنید. اما نشانه هایی هم وجود دارد که به شما هشدار می دهند نیاز به تعویض باتری لپ تاپ است. این نشانه ها چه هستند؟

تعویض باتری لپ تاپ
  • هشدارهای ویندوز

شما می توانید با کمک ویندوز، ظرفیت باتری لپ تاپ خود را بسنجید. به این ترتیب وقتی عمر باتری رو به پایان است، آن را تعویض کرده و با این کار از بروز مشکلات عملکردی در دستگاه نیز جلوگیری می کنید. مثلا ممکن است عمر باتری به اندازه ای کم شده باشد که یک ضربدر قرمز رنگ در قسمت پایین نوار وظیفه و بر روی آیکون باتری نمایش داده شود. برای سنجش ظرفیت باتری لپ تاپ خود در ویندوز، می توانید از نرم افزارهایی که برای این منظور طراحی شده اند استفاده کنید. مطلب نصب و راه اندازی ویندوز روی کامپیوتر و لپ تاپ را بخوانید. 

  • شارژ نشدن لپ تاپ

معمولا وقتی لپ تاپ شارژ نشده و یا خیلی زود شارژ آن تمام می شود، نیاز به تعویض باتری لپ تاپ می باشد. به این ترتیب که مثلا قبلا می توانستید 5 ساعت با لپ تاپ خود کار کنید اما اخیرا این زمان به یک ساعت و کمتر رسیده است.

  • داغ شدن باتری

داغ شدن لپ تاپ دلایل سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری دارد. اما اگر در حین شارژ شدن دستگاه، باتری داغ می شود و یا در حین کار، قسمت زیری لپ تاپ شما حرارت بسیار بالایی دارد،  احتمالا زمان تعویض باتری لپ تاپ فرا رسیده است.

نحوه تعویض باتری لپ تاپ

در بیشتر موارد، باتری لپ تاپ قابل ترمیم نبوده و حتما باید آن را با نمونه جدید تعویض کرد. تداوم خرابی باتری، می تواند برای قطعاتی همچون پردازنده و مادربرد به شدت خطرساز باشد. اما تعویض باتری لپ تاپ چگونه انجام می شود؟ پیش از هر چیز، بسیار مهم است که باتری جدید، کاملا مطابق با مشخصات باتری قبلی انتخاب و تهیه شود.

توان باتری باید با دیگر بخش  های لپ تاپ سازگاری داشته باشد تا مشکلی در روند عملکرد آنها ایجاد نکند. پس از تهیه باتری، باید درب پشتی لپ تاپ باز شود. سپس اتصالات مربوط به باتری جدا شده و این قطعه بیرون آورده می شود. پس از جایگذاری باتری جدید، اتصالات و درب بسته می شوند. البته ممکن است در برخی از لپ تاپ ها نیاز به لحیم کاری هم باشد.

  • نکاتی برای مراقبت از باتری لپ تاپ

پیش از فرا رسیدن زمان تعویض باتری لپ تاپ، می توانید با چند اقدام ساده، سلامت این قطعه را تضمین کنید. یعنی کاری کنید که باتری تنها پس از فرسودگی نیاز به تعویض داشته باشد و دچار آسیب دیدگی خاصی نشود. برخی از نکات مراقبت از باتری لپ تاپ عبارتند از:

  • دما را بررسی و کنترل کنید

دمای بالا به راحتی باتری لپ تاپ را خراب کرده و بعضا از  کار می اندازد. البته دمای خیلی پایین هم مشکل ساز است، اما گرما اهمیت بیشتری دارد. بهتر است لپ تاپ را در معرض نور مستقیم قرار ندهید و آن را از منابع حرارتی (مثل بخاری، پکیج و …) دور کنید.

  • اتصال لپ تاپ به برق

بسیاری از کاربران از تیم تعمیرات لپ تاپ در کرج می پرسند که باید لپ تاپ را دائم به برق زد یا فقط از باتری استفاده کرد؟ اگر به مدت طولانی، مثلا چند ساعت مداوم از لپ تاپ استفاده می کنید، بد نیست که این دستگاه همیشه به برق وصل باشد. با این حال بد نیست گاهی هم باتری را شارژ و دشارژ کنید؛ چون کار نکردن باتری به مدت طولانی هم می تواند عمر این قطعه را کاهش دهد.  

  • شارژ باتری را به صفر نرسانید

اگر از باتری برای کار با لپ تاپ استفاده می کنید، بهتر است اجازه ندهید به طور کامل تخلیه شود. توصیه می شود وقتی شارژ باتری به 20 درصد رسید، آن را شارژ کنید.  

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آدرس، شماره تلفن و نحوه خدمات رسانی نمایندگی تعمیر لپ تاپ در کرج، به صفحه تماس با ما در وب سایت مرکز سخت افزار ایران مراجعه کنید.

1/5 (1 امتیاز)