اشتراک گذاری

تعویض خازن کولر گازی

تعویض خازن کولر گازی فرآیندی است که با هدف رفع مشکلات ناشی از خرابی این قطعه انجام می شود. ایجاد گشتاور قوی راه اندازی و حرکتی در موتورهای تک فاز ، به وسیله این قطعه در کولر های گازی امکان پذیر می شود. خازن ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که معمولا روی بدنه آنها نوشته می شود. از کار افتادن خازن، زمینه ساز بروز مشکلات متعددی در عملکرد این دستگاه خواهد شد و به همین دلیل باید در اسرع وقت، اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

البته تعمیر خازن معمولا امکان پذیر نیست و ساختار ظریف این قطعه، چنین اجازه ای به شما نمی دهد. به همین دلیل، تکنسین های نمایندگی تعمیرات کولر گازی در کرج، با تعویض خازن کولر گازی ، مشکلات دستگاه را برطرف می کنند. در ادامه، شما را با جزئیات بیشتری در این خصوص آشنا خواهیم کرد.

4.7/5 (4 امتیاز)
تعویض خازن کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی

اگر خازن کولر گازی درست کار نکند، کمپرسور هم تحت تاثیر قرار گرفته و دچار ایراد می شود. تداوم این وضعیت اصلا به صلاح نیست و باید هرچه سریع تر مشکل را برطرف کرد. برای اقدام به موقع، باید نشانه ها و علائم خرابی خازن را بشناسید. اولین نشانه خرابی کولر گازی این است که موتور فن روشن می شود، اما کمپرسور به کار نمی افتد. در این حالت، محض حرکت ترموستات در جهت عقربه های ساعت، موتور یا کمپرسور میل به حرکت از خود نشان می دهد اما روشن نمی شود.

در این صورت کمپرسور جریان اضافی می کشد و حالت اورلود هم به وجود می آید که می تواند بسیار خطرناک باشد. دومین نشانه خرابی کولر گازی این است که علیرغم قرار دادن کلید فن روی کلیه حالتها، فن کولر روشن نمی شود. در این صورت، موتور صدای هوم داده و شروع به امپرکشی می کند. اگر کلید فن به موقع خاموش نشود، موتور می سوزد. تعویض خازن کولر گازی در هریک از این موارد ضروری بوده و این قطعه اصولا قابل ترمیم نیست.

چرا خازن کولر گازی از کار می افتد؟

خازن ها برای کار در محدوده دمایی مشخصی طراحی شده اند و اگر دمای کولر بیشتر از این حد شود، احتمال خرابی و از کار افتادن این قطعه بسیار بالاست. همچنین اگر موتور کولر گازی تهویه مناسب نداشته و مدام در محیط های گرم کار کند، مکررا شاهد خرابی خازن کولر گازی هستیم. اضافه بار ناشی از خرابی کمپرسور هم علت دیگر از کار افتادن خازنها محسوب می شود.

ولتاژ ورودی به کولر گازی هم یکی دیگر از دلایل مهم خرابی خازن محسوب می شود که باید به آن توجه ویژه داشت. اما عامل موثر دیگر در خرابی خازن کولر گازی، عمر این قطعه است. خازن ها بسته به نوع و ظرفیتشان، عمر کاری مشخصی دارند که پس از مدتی به پایان می رسد. در صورت بروز هریک از این عوامل و از کار افتادن این قطعه، تنها با تعویض خازن کولرگازی می توان مشکل را برطرف کرد.

تست خازن کولر گازی

پیش از اقدام به تعویض خازن کولر گازی، باید مطمئن شوید که این قطعه واقعا آسیب دیده است. برای این منظور، تکنسین ها عملیات تست خازن را انجام می دهند. اولین کار این است که یک خازن سالم با همان مشخصات را در مدار کولرگازی قرار می دهند تا ببینند که آیا مشکل دستگاه برطرف می شود یا نه. اگر کولر به حالت عادی کار کرد، یعنی خازن قبلی معیوب بوده است. روش دیگر، بررسی ظاهری خازن است. اگر روی خازن برآمدگی، ترکیدگی یا فرورفتگی مشاهده شود، به این معناست که خازن دچار ایراد شده و باید تعویض گردد.

بهترین روش برای تست خازن کولر گازی هم استفاده از اهم متر است. با اتصال هر دو سر سیم های اهم متر به خازن، اگر عقربه بسرعت تا انتها رفته و دوباره به آرامی تا وسط صفحه برگردد، یعنی خازن ایرادی ندارد. برخی از افراد، دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل کرده و سپس به هم متصل می کنند. سپس ایجاد جرقه زرد و ضعیف را نشانه خرابی خازن کولر گازی تلقی می کنند. البته این روش چندان بی خطر نیست و توصیه می شود برای تست خازن، از روشهای مطمئن تر استفاده گردد.

آموزش تعویض خازن کولر گازی

به طور کلی تعویض خازن کولر گازی ، فرایند پیچیده ای نیست اما حساسیت ها و ظرافت های خاص خود را دارد. اگر این عملیات به درستی انجام نشود، بدون شک شاهد بروز مشکلات جدی تر در دستگاه خواهید بود و چه بسا قطعات کولر گازی شما آسیب بیشتری ببینند. علامت c در این قطعه به معنی com  و دو علامت  s و R به معنی استارت و رانینگ می باشند.

همچنین دو علامت MAIN و SUB نیز روی این قطعه وجود دارند که سیم پیچ اصلی یا به اختصار C-R می باشد. برای تعویض خازن کولر گازی ، باید با این علامت ها و مفهوم هریک از آنها آشنایی کامل داشته باشید. برای اتصال سیم ها به خازن، باید به این نکته توجه کنید که c برای سیم مشترک استفاده می شود، FAN برای اتصال سیم فن و HPEM در برخی از خازن ها برای اتصال کمپرسور کولر گازی کاربرد دارد. اول بست خازن قبلی را از بدنه باز کرده و سیم ها را یکی یکی به خازن جدید متصل کنید. سپس خازن جدید را نصب کرده و دستگاه را امتحان کنید.

انواع خازن کولر گازی

پیش تر اشاره کردیم که خازن، در مدل های مختلف با ظرفیت های متفاوت تولید شده است. خازن کمپرسور، خازن فن بیرونی و خازن فن درونی، اصلی ترین مدل های این قطعه هستند که با توجه به مدل دستگاه، در آن نصب می گردند. دسته بندی دیگری هم برای این قطعه وجود دارد. خازن خشک که برای کار متناوب و غیر دائم کولر گازی استفاده می شود و ظرفیت بالایی دارد. ولتاژ این مدل از سایر انواع خازن کمتر است و بین 1 تا 3 ثانیه وارد مدار می شود. خازن الکتریکی(روغنی یا دائم کار) نیز نوع دیگر این قطعه است که ظرفیت کمتر اما ولتاژ بیشتری در مقایسه با مدل های دیگر دارد. این نوع خازن، خود به دو نوع کمپرسور و فن تقسیم می شود که دارای ظرفیت های متفاوتی می باشند.

تعمیرات کولر گازی در کرج

تعمیرات کولر گازی در کرج ، سرویسی است که به صورت ویژه و خاص به کاربران ساکن استان البرز ارائه می گردد. همکاران ما در یک مجموعه تعمیراتی پیشرفته و مجهز در خدمت شما هستند تا تخصصی ترین خدمات را در حوزه ترمیم این محصول به شما ارائه نمایند.

این مجموعه با فراهم کردن پیشرفته ترین ابزارآلات و به خدمت گرفتن جمعی از مجرب ترین تکنسین های حوزه تعمیرات کولر گازی، توانسته خدمات و سرویس های متفاوتی را به کاربران ارائه نماید. انواع مدل های این دستگاه اعم از اسپیلت، داکت، دیواری، پنجره ای، ایستاده، پرتابل و … از کلیه برندها در این مرکز بررسی شده و به صورت تخصصی تعمیر می گردد. با توجه به مشکل ها و دردسرهای جابجایی کولرگازی و صدماتی که ممکن است ببیند، مدیریت مرکز سخت افزار ایران در کرج، امکان تعمیر کولر گازی در منزل را برای کاربران عزیز فراهم نموده است.