اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

بررسی مشکل سیاه شدن صفحه گوشی موبایل اندرویدی

در بین تمام مشکلاتی که کاربران گوشی های اندرویدی را به دردسر می اندازد، سیاه شدن صفحه گوشی یکی از بدترین موارد است. در این حالت نمایشگر گوشی خاموش یا به زبانی سیاه می شود و در نتیجه هیچ تصویر و نشانه ای از حیات در دستگاه مشاهده نمی شود. به این حالت از خاموش شدن صفحه موبایل The Black Screen of Death گفته می شود، چرا که اتفاقی که در این حالت می افتد مانند مرگ صفحه نمایش است.

در نتیجه کاربران دیگر نمی توانند هیچ کاری با گوشی خود انجام دهند. این مشکل ناگوار به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. خبر خوب این که در بسیاری از این موارد می توان از روش ها و راه کار هایی برای رفع مشکل خاموشی نمایشگر استفاده کرد. خصوصا در صورت مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر مانند سخت افزار ایران، می توان با شانس بالاتری مشکلات گوشی را برطرف کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل و راه کار های رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی را بررسی کنیم.

سیاه شدن صفحه گوشی

با سیاه شدن صفحه گوشی دقیقا چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که حالت خاموشی یا مرگ نمایشگر گوشی اتفاق می افتد معمولا به صورت ناگهانی، حتی در حالتی که کاربر در حال استفاده و کار با گوشی اندرویدی است، نمایشگر سیاه شده و تصویری را نمایش نمی دهد. در واقع در زمان سیاه شدن صفحه گوشی، خود گوشی خاموش نیست و روشن است، اما نمایشگر آن تصویری ارائه نمی دهد. در نتیجه هیچ کاری نمی توان کرد. این مشکل عموما در گوشی های اندرویدی اتفاق می افتد.

دلایل سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی چیست؟

مشکل خاموش شدن صفحه موبایل ممکن است به دلایلی مشخص یا به دلایلی نامعلوم اتفاق بیفتد. معمولا می توان مشکلات و باگ های نرم افزاری را دلیل این خاموشی ناگهانی در نظر گرفت. ویروسی شدن گوشی و نفوذ بدافزار های مخرب یکی از اصلی ترین دلایل خاموشی نمایشگر آن است. باگ های نرم افزاری نیز می توانند این مشکل را به صورت موقتی به وجود بیاورند. دلیل دیگر مربوط به زمانی است که گوشی برای مدت زمانی طولانی در شارژ مانده و حتی بعد از تکمیل شدن و صد در صد شدن شارژ باتری، دستگاه از شارژ جدا نشده است.

در این مواقع نیز سیاه شدن نمایشگر اتفاق می افتد. دیگر دلایل مربوط به آسیب هایی است که به ال سی دی وارد می شود. ضربه، زمین خوردن دستگاه، نفوذ آب و رطوبت به دستگاه، نوسانات برقی و استفاده از الکل از جمله این موارد است. حتی استفاده از باتری و شارژر های تقلبی و بی کیفیت و آسیب به مادربرد و آی سی تغذیه نیز می تواند دلیل سیاه شدن صفحه نمایش در گوشی های اندرویدی باشد.

نشانه های سیاه شدن نمایشگر در گوشی های اندرویدی

درست است که این مشکل به صورت ناگهانی و در حین استفاده از گوشی اندرویدی ممکن است اتفاق بیفتد، اما با این حال معمولا قبل از خاموش شدن صفحه موبایل، یک سری نشانه ها از وقوع این اتفاق هشدار می دهند. برای مثال گوشی دائما هنگ می کند یا به صورت ناگهانی و به طور مداوم خاموش و روشن می شود. گاهی نیز قبل از سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی، تاچ نمایشگر از کار می افتد یا این که ضعیف می شود.

در برخی مواقع نیز تغییر رنگ های صفحه نمایش از خاموشی احتمالی آن خبر می دهد. در این شرایط با تغییر رنگ بخشی از نمایشگر به رنگ سیاه، قرمز یا سفید، در زمانی نزدیک احتمالا نمایشگر به صورت کامل سیاه می شود و از کار می افتد. چشمک زدن نمایشگر یا ریستارت شدن پشت سر هم گوشی های اندرویدی نیز ممکن است به سیاهی نمایشگر دستگاه ختم شود.

روش های حل مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی

برای رفع مشکل خاموش شدن صفحه موبایل اندرویدی ابتدا باید دید دلیل بروز این مشکل چیست و سپس بهترین راه کار های موجود را امتحان کرد. بسته به نرم افزاری بودن یا سخت افزاری بودن ریشه مشکل، راه حل های متعددی برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی وجود دارد.

به شارژر و کابل شارژ توجه کنید

اول از همه بهتر است فکری به حال شارژر و کابل شارژ دستگاه بکنید. اگر کابل شارژ خراب شده یا این که شارژر اصلی دستگاه دچار مشکل شده است، باید آن را تعویض کرد. علاوه بر این در صورت استفاده از شارژر و کابل شارژ های تقلبی و بی کیفیت بهتر است حتما سریعا از یک شارژر اصلی برای گوشی خود استفاده کنید. به این ترتیب نه تنها ممکن است مشکل سیاه شدن صفحه گوشی برطرف شود، با این کار از بروز آسیب های جدی تر به دستگاه خود جلوگیری می کنید.

گوشی را در حالت Safe Mode بوت کنید

در صورت سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی خود می توانید با بوت کردن آن در حالت safe mode در بسیاری از مواقع مشکل را برطرف کنید. با انجام این کار شما موقتا برنامه ها و بدافزار هایی که با عملکرد نادرست خود موجب خاموش شدن صفحه موبایل مورد نظر شده اند را غیر فعال کرده تا به این ترتیب دستگاه به حالت عادی خود برگردد.

برای این کار ابتدا گوشی را خاموش کرده و سپس دکمه پاور آن را برای چند ثانیه نگه دارید تا لوگوی گوشی ظاهر شود. با نمایان شدن لوگو دکمه پاور را رها کرده و بلافاصله دکمه ولوم را بگیرید. آن را نگه دارید تا دستگاه ریستارت شود. در نتیجه safe mode نمایان می شود. بوت شدن بدون مشکل دستگاه در این حالت نشان دهنده این است که یک بدافزار یا برنامه مخرب عامل سیاهی نمایشگر دستگاه بوده است و باید آن ها را حذف کرد.

از حالت ریکاوری مود استفاده کنید

یکی دیگر از راه حل های پیشنهادی برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی، استفاده از حالت ریکاوری مود است. برای این منظور باید با توجه به مدل گوشی، روش دسترسی به ریکاوری مود را پیدا کرد. در روشی راحت تر هم می توان از نرم افزار های مخصوصی که در این زمینه کارایی دارند استفاده کرد. با روشن کردن دستگاه در حالت ریکاوری مود می توان دستگاه را ریست کرد و حافظه کش آن را نیز پاک کرد. در نتیجه اگر سیاه شدن نمایشگر به دنبال باگ های نرم افزاری باشد، با این کار می توان آن را برطرف کرد.

ریست فکتوری کردن گوشی

یکی از آخرین راه کار هایی که می توان برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی، خصوصا به دلایل نرم افزاری از آن کمک گرفت، ریست فکتوری کردن گوشی است. در این حالت دستگاه به تنظیمات اولیه خود باز می گردد و در نتیجه هر گونه بدافزار، ویروس یا برنامه و تنظیمات مخربی که موجب بروز مشکل خاموش شدن صفحه موبایل مورد نظر شده است، پاک خواهد شد.

تعمیرات سخت افزاری موبایل

در نهایت اگر با راه کار های بالا مشکل سیاهی نمایشگر برطرف نشود، ممکن است به تعمیرات سخت افزاری تخصصی نیاز باشد. خصوصا اگر ال سی دی دستگاه آسیب دیده یا به دنبال وارد شدن ضربه، نفوذ رطوبت و الکل و نوسانات برقی، قطعات سخت افزاری و داخلی دستگاه آسیب دیده باشد، برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی به تعمیرات سخت افزاری تخصصی نیاز است.

تعمیراتی مانند تعمیر و تعویض تاچ و ال سی دی، تعمیر گوشی آب خورده، ترمیم و تعویض فلت تصویر، تعمیر مادربرد و تعمیرات آی سی تغذیه از جمله مواردی است که در یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر برای رفع مشکل سیاهی نمایشگر دستگاه انجام می شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر است که انواع تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری گوشی های اندرویدی از جمله تعمیر موبایل سامسونگ در کرج را با بهترین کیفیت ارائه می دهد.

راه حل های جلوگیری از خاموش شدن صفحه موبایل

حال که با دلایل و راه حل های بروز مشکل سیاهی نمایشگر گوشی های اندرویدی آشنا شدید، بهتر است نکاتی را هم در خصوص نحوه جلوگیری از سیاهی صفحه نمایش در این دستگاه ها بدانید. با استفاده از موارد زیر می توان از بروز مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی تا میزان زیادی جلوگیری کرد:

  • در درجه اول حتما از باتری، شارژر و کابل شارژ اصلی خود دستگاه استفاده کنید.
  • گوشی را برای مدت زمانی بسیار طولانی در شارژ قرار ندهید.
  • از نصب و استفاده از برنامه هایی با منبع نامشخص خودداری کنید.
  • از محافظ برای گوشی خود استفاده کرده تا احتمال ضربه و آسیب به آن را کم کنید.
  • از یک آنتی ویروس معتبر روی گوشی خود استفاده کنید.
  • تا جای ممکن سیستم عامل گوشی را به روز رسانی کنید.
  • از الکل برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید و گوشی را در معرض آب و رطوبت قرار ندهید. برای این منظور می توانید از مقاله روش صحیح ضدعفونی کردن گوشی با الکل کمک بگیرد.
  • هر گونه برنامه مخرب و ناشناخته روی گوشی خود را پاک کنید
  • حافظه کش گوشی را دائما پاک کنید