اشتراک گذاری

راهنمای خرید و انتخاب پرینتر چاپ عکس

خرید پرینتر چاپ عکس نکاتی دارد که اگر آنها را مد نظر نداشته باشید، ممکن است خرید اشتباهی را تجربه کنید. به عنوان مثال حتما باید از بین چاپگرهایی که برای چاپ کردن عکس طراحی شده اند انتخاب کنید و سراغ مدل های چاپ متن نروید. از طرفی باید به قیمت دستگاه توجه کرده و حتی مدل و کارایی آن را نیز مد نظر داشته باشید.

در ادامه این مطلب ضمن بررسی نکات و معیارهایی در مورد خرید پرینتر چاپ عکس، به شما کمک می کنیم که بهترین گزینه را خریداری کنید. مرکز سخت افزار ایران برای ارائه تخصصی ترین خدمات مربوط به تعمیر پرینتر  در کرج در خدمت شماست.

خرید پرینتر چاپ عکس

مهم ترین معیارهای خرید پرینتر چاپ عکس

اگر می خواهید یک پرینتر صرفا برای چاپ کردن عکس خریداری کنید، باید به چند معیار مهم توجه کنید. پیش از هر چیز باید مطمئن شوید فناوری چاپ دستگاهی که انتخاب کرده اید چیست. سپس با توجه به ابعاد چاپی که مد نظر دارید، ظرفیت مورد نظر خود را پیدا و خریداری کنید.

نکته دیگر این که باید به وضوح و ماندگاری چاپ هم دقت کنید تا از خرید پرینتر چاپ عکس پشیمان نشوید. نوع جوهر، تعداد رنگ ها، نوع برگه و برند هم دیگر فاکتورهای مهمی هستند که باید پیش از خرید چاپگر مخصوص عکس به آنها توجه کنید.

فناوری چاپ پرینتر مخصوص عکس

یکی از مهم ترین معیارهای خرید پرینتر چاپ عکس، فناوری به کار رفته در این دستگاه است. چاپگرهای موجود در بازار با یکی از فناوری های جوهرافشان، تصعید رنگ و یا لیزر کار می کنند. باید بدانید که پرینترهای لیزری، اساسا کاربردی برای چاپ کردن عکس ندارند و تنها می توان برای چاپ محتوای متنی از آنها استفاده کرد.

جوهرافشان ها به دلیل استفاده از فناوری پاشش جوهر، کیفیت بسیار بالایی دارند و می توانید به عنوان یکی از جدی ترین گزینه ها برای خرید پرینتر چاپ عکس روی آنها حساب کنید. با وجود قیمت پایین و راحتی شارژ کارتریج پرینتر  در این مدل ها، اگر به مدت طولانی از آنها استفاده نکنید جوهر در آنها خشک خواهد شد. فناوری تصعید رنگ (Dye sublimation) هم در برخی از چاپگرهای مناسب عکس به کار رفته که برای چاپ لحظه ای تصاویر مناسب است.

اندازه چاپ

دومین پارامتر مهم برای خرید پرینتر چاپ عکس، مربوط به اندازه چاپ است. شما نمی توانید بعد از چاپ شدن عکس، اندازه آن را تغییر دهید؛ بنابراین باید این پارامتر را از همان ابتدا درست انتخاب کنید. اگر مبتدی هستید، خرید پرینتر عکس مدل های استاندارد برای مثال، عرض ۳۲×۴۸ سانتی متر، برای شما بهتر است.

 یعنی اندازه ای که می توانید قاب کرده و روی دیوار نصب کنید. ابعاد ۴۲.۵×۵۵ سانتی‌متر هم مربوط به پرینترهای رومیزی است که اندازه استاندارد محسوب می شود. قبل از این که دستگاه را خریداری کنید، با توجه به نوع کاری که انجام می دهید، ابعاد مورد نظر خود را مشخص کرده و مناسب ترین دستگاه را انتخاب و خریداری کنید.

وضوح و ماندگاری چاپ

دیگر معیار مهم در خرید پرینتر چاپ عکس، وضوح و البته ماندگاری چاپ است. وضوح چاپ را با دی‌پی‌آی (DPI) اندازه گیری می کنند و هرچه این عدد بیشتر باشد، جزئیات بیشتری در تصویر دیده می شوند. بد نیست بدانید که حداقل وضوح چاپ باید ۴۸۰۰ × ۱۲۰۰ دی‌پی‌آی باشد. همچنین به این نکته دقت کنید که ماندگاری چاپ پرینتری که انتخاب می کنید، بالا باشد؛ در غیر این صورت ممکن است شاهد پاک شدن رنگ عکس های چاپ شده باشید.

سرعت پرینتر چاپ عکس

در ادامه معرفی معیارهای خرید پرینتر چاپ عکس، باید سرعت چاپ را نیز به عنوان یک معیار مهم در نظر داشته باشید. به ویژه اگر قرار است تعداد بالای عکس را چاپ کنید، باید به سرعت چاپ توجه ویژه داشته باشید. پرینترهایی که سرعت  پایینی دارند، به هیچ عنوان نمی توانند نیاز شما برای چاپ عکس های تعداد بالا را تامین کنند.

نوع جوهر و تعداد رنگها

چاپگرهایی که برای پرینت عکس مورد استفاده قرار می گیرند، یا از جوهر مبتنی بر رنگدانه استفاده می کنند و یا جوهر مبتنی بر رنگ. جوهرهای مبتنی بر رنگدانه یا پیگمنت، ماندگاری بیشتری دارند و به همین دلیل برای کارهای آرشیوی مناسب تر هستند. اما در عین حال قیمت این مدل ها بالاست و هزینه شما را برای خرید پرینتر چاپ عکس افزایش می دهد. اما برای کارهای خانگی، بهتر است از چاپگرهای مبتنی بر رنگ استفاده کنید.

نوع کاغذ پرینتر

نوع کاغذی که استفاده می کنید هم در خرید پرینتر چاپ عکس اهمیت دارد. خوشبختانه بیشتر مدل های پرینتر چاپ عکس با طیف وسیعی از کاغذها کار می کنند. دقت کنید که حداکثر ضخامت کاغذ و روش های تغذیه آن را تعیین کنید. منظور از روش تغذیه، شیوه ای است که چاپگر کاغذ را برای چاپ وارد دستگاه می کند. برخی دستگاه ها درون سینی، برخی رولی و برخی در مسیر مستقیم کاغذ را به دستگاه وارد می‌کنند.

برند پرینتر

آخرین فاکتور خرید پرینتر چاپ عکس هم مربوط به برند دستگاه است. شرکت های زیادی در زمینه تولید پرینترهایی مخصوص چاپ عکس فعالیت می کنند که هرکدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. کانن، اچ پی، اپسون، کداک، پولاروید و … برندهای معتبری هستند که می توانید از آنها چاپگر برای پرینت گرفتن از عکس های مورد نظر خود را خریداری کنید. این به سلیقه شما بستگی دارد که از بین این نام های شناخته شده، کدام یک را انتخاب و خریداری کنید.

5/5 (1 امتیاز)