اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت بوق ممتد کامپیوتر هنگام روشن کردن آن چیست؟

یکی از مشکلاتی که کاربران در برخی مواقع بعد از روشن کردن سیستم خود با آن مواجه می شوند، شنیده شدن صدای بوق ممتد کامپیوتر است. درست در زمان روشن شدن و بالا آمدن سیستم، کامپیوتر به دلایلی شروع به بوق زدن می کند و صدای آزاردهنده ای کاربران را کلافه می کند. دلایل مختلفی را می توان به عنوان علت بوق مکرر کامپیوتر در زمان روشن شدن در نظر گرفت که در بدترین حالت، قطعاتی بسیار مهم از جمله رم سیستم دچار مشکل شده است.

برای رفع این مشکل باید با دلایل شنیده شدن صدای بوق ممتد کامپیوتر در زمان روشن شدن و بالا آمدن سیستم آشنا شد. در اینجا می خواهیم با بررسی این دلایل، نحوه تعمیر و رفع مشکل سیستم هایی با صدای بوق ممتد را بررسی کنیم. یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر می تواند در زمینه های تخصصی مانند تعمیرات کارت گرافیک، رم یا سایر قطعات مهم سیستم به کاربران کمک زیادی کند. مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیر کامپیوتر در کرج می تواند در این زمینه به کاربران کمک زیادی کند.

بوق ممتد کامپیوتر

دلایل شنیده شدن بوق ممتد کامپیوتر بعد از روشن شدن

برای پیدا کردن علت صدای بوق مکرر کامپیوتر باید به دنبال دلایل اصلی و مهم بود و مشکل را در قطعات اصلی سیستم جست و جو کرد. این صدا ها معمولا از مادربرد دستگاه شنیده می شود و بسته به نوع بوق، می توان گفت کدام قطعه یا قطعات در سیستم دچار مشکل شده اند که به دنبال آن این صدای بوق ممتد از سیستم شنیده می شود.

در خصوص صدای بوق ممتد کامپیوتر، درست بعد از روشن شدن آن می توان گفت که مشکلی در رم یا کارت گرافیک کامپیوتر ایجاد شده و به همین دلیل صدای بوق از سیستم شنیده می شود. در این شرایط قطعا سیستم به یک عیب یابی و بررسی تخصصی نیاز دارد تا مشخص شود دقیقا این صدای بوق مربوط به رم یا کارت گرافیک است یا این که ممکن است قطعه دیگری در سیستم دچار مشکل شده باشد.

چرا صدای بوق از مادربرد شنیده می شود؟

در سیستم ها روی مادربرد بایوس های مختلفی تنظیم شده تا هر کدام با یک قطعه مرتبط با مادربرد در ارتباط باشند. زمانی که یکی از این قطعات با مشکل برخورد می کنند یا این که اتصال آنها به دیوایس مورد نظر دچار اختلال می شود، بایوس با استفاده از post hardware، سیستم را بررسی می کند تا به این ترتیب بتواند تمام اختلالات و ایراد های ایجاد شده در کامپیوتر را بررسی کرده و در خصوص آنها هشدار دهد. این هشدار ها از طریق همین بوق ها از مادربرد داده خواهد شد.

به این ترتیب آگاهی یافتن از نوع بوقی که از سیستم شنیده می شود و دلیل بروز آن می تواند یک راهنمای خوب جهت آگاهی یافتن از شرایط سیستم محسوب شود. در خصوص شنیده شدن صدای بوق ممتد کامپیوتر در زمان روشن شدن نیز می توان به احتمال خرابی رم یا بروز مشکل در کارت گرافیک کامپیوتر پی برد و در ادامه با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی برای رفع مشکل بوق مکرر کامپیوتر اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: فهرست کامپیوتر هایی که قادر به اجرای ویندوز 11

رفع مشکل بوق ممتد از سیستم به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد، سیستم در این شرایط به عیب یابی تخصصی نیاز دارد. دلیل آن هم این است که بسته به نوع مشکل دستگاه و نوع بایوس متفاوت روی مادربرد، نوع صدای بوقی که از آن شنیده می شود ممکن است متفاوت باشد. در واقع هر بوق را می توان به خرابی یکی از قطعات مرتبط دانست.

برای مثال اگر تنها یک بوق از مادربرد شنیده شود، یعنی حافظه کامپیوتر با مشکل مواجه شده است. حال در صورتی که مشخص شود مشکل ایجاد شده در سیستم مربوط به رم یا کارت گرافیک است، این قطعات باید برای تعمیر تخصصی یا در صورت نیاز تعویض، توسط تعمیرکاران دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات مورد نیاز برای رفع این صدای بوق ممتد کامپیوتر انجام شود.

رفع مشکل بوق ممتد از کامپیوتر

آشنایی با انواع صدای بوق مادربرد

حالا که با دلیل شنیده شدن بوق ممتد کامپیوتر بعد از روشن شدن آشنا شدید، بهتر است با سایر صداهایی که ممکن است از مادربرد شنیده شود نیز آشنا شده تا در صورت بروز مشکل و شنیده شدن این بوق ها، از نوع مشکلی که در سیستم به وجود آمده مطلع شوید. رایج ترین بوق هایی که ممکن است از مادربرد شنیده شود شامل موارد زیر است:

  • یک بوق مربوط به بروز مشکل در حافظه سیستم است
  • دو بوق مربوط به بروز مشکل در تساوی گردش در حافظه است
  • سه بوق مشکل از رم سیستم است
  • چهار بوق مربوط به بروز مشکل در تایمر سیستم است
  • پنج بوق نشان دهنده بروز اختلال در سی پی یو است
  • شش بوق از خرابی آی سی کنترل کننده کیبورد خبر می دهد
  • هفت بوق مربوط به خرابی حافظه مجازی Virtual است
  • هشت بوق یعنی در حافظه کارت ویدئو مشکل ایجاد شده است
  • نه بوق یعنی رام به مشکل برخورد کرده است
  • ده بوق مربوط به خرابی CMOS است

نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید

این بوق ها هر کدام مربوط به یک بایوس متفاوت است و با وجودی که می توان در کل با شنیدن آنها گفت مشکل از کجاست، حتما باید از تعمیرکار تخصصی و آشنا به سیستم های کامپیوتری کمک گرفت. خصوصا این که بایوس های مرتبط با شرکت های مختلف، در صورت بروز مشکل در هر یک از قطعات و عملکرد های سیستم صداهای بوق متفاوتی خواهند داشت.

ممکن است صدای یک بوق در مادربرد های یک شرکت دیگر به معنی بروز مشکل در حافظه سیستم نباشد یا این که این مشکل با حالت دیگری ( مثلا دو بوق ممتد یا … ) اطلاع رسانی شود. از این رو باید برای درک دلیل بوق ممتد کامپیوتر یا هر صدای بوق دیگری از مادربرد، ابتدا شرکت سازنده مادربرد را شناسایی کرده و سپس معنای بوق های مختلف شنیده شده از مادربرد را بررسی کنید. قطعا کارشناسان مجرب یک مرکز تعمیرات تخصصی کامپیوتر می توانند به راحتی با بررسی شرکت سازنده مادربرد، نوع بوق ها و علت آنها را تشخیص دهد.