اشتراک گذاری

چرا هارد فرمت نمی شود؟

فرمت نشدن هارد به این معنی است که هارد با مشکلاتی درگیر است. معمولا کاربران در این حالت با پیغام  windows was unable to complete the format روبه رو می شوند. این پیغام می تواند به دلایل مختلفی ظهور کند. روش های مختلفی برای رفع مشکل هاردی که فرمت نمی شود، وجود دارد؛ اما قطعا باید از روشی استفاده کرد که بر اساس مشکل موجود، موثر باشد.

بنابراین وقتی هارد فرمت نمی شود، اولین مسئله ای که باید به آن توجه کنیم این است که عیب یابی صحیح و دقیقی از مشکل موجود انجام دهیم و سپس مسیر تعمیر و ترمیم را انتخاب و اجرا کنیم. مجموعه راه حل هایی را که در ادامه برای حل این مشکل عنوان می کنیم برای انواع هارد، فلش، مموری کارت و رم میکرو در ویندوز کاربرد دارد.

چرا هارد فرمت نمی شود؟

راه حل هایی برای رفع مشکل فرمت نشدن هارد

اطمینان از سلامت هارد

وقتی هارد فرمت نمی شود، قبل از هر اقدامی باید از سالم بودن هارد مطمئن شوید. برای این کار هارد معیوب را به کامپیوتر وصل کنید و از منوی استارت ویندوز ، گزینه Disk Management را اجرا کنید. یا دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپ کنید. اگر در پنجره یاد شده نام فلش مموری خود را یافتید، به معنی ناقص انجام شدن عملیات فرمت است.

حذف و نصب مجدد درایورها

گاهی می توان با حذف و نصب مجدد درایورها این مشکل را حل کرد. وقتی با ارور windows was unable to complete the format روبه رو هستید یا ساده تر بگوییم وقتی هارد فرمت نمی شود، بهتر است یک بار درایورها را حذف و نصب کنید.برای این کار دکمه های Windows key + R  را با هم فشار داده تا پنجره run باز شود. در پنجره باز شده devmgmt.msc را تایپ کنید تا وارد بخش Device Manager شوید. 

در لیست نمایش داده شده ، بر روی فلش سمت چپ گزینه Disk drives کلیک کنید تا زیر مجموعه های آن که شامل درایورهای هارد دیسک و USB است، نشان داده شوند.

درایور فلش مموری خود را بیابید و روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Uninstall” را بزنید تا این درایور حذف شود. بعد از حذف درایور هارد، فلش مموری، مموری کارت یا رم میکرو خود را از رایانه جدا و دوباره متصل کنید. با اتصال مجدد، سیستم عامل ویندوز به صورت خودکار درایور را در سیستم شما نصب می کند. اگر در کنار درایورها آیکون تعجب زرد رنگ مشاهده می کنید، نشان دهنده وجود یک مشکل است که برای حل آن باید از متخصصان این حوزه کمک بخواهید.

کمک گرفتن از  Disk Management

وقتی هارد فرمت نمی شود،  Disk Managementهم می تواند کمک کند تا مشکل حل شود. برای کمک گرفتن از Disk Management دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپ کنید تا وارد Disk Management شوید. 

کمک گرفتن از Disk Management

در میان پارتیشن ها و فلش مموری های موجود، پارتیشن مربوط به هاردی که فرمت نمی شود، بیابید و روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Format” را اجرا کنید.

برای فرمت از روش FAT32 استفاده کنید و تیک گزینه   Perform a quick format را بردارید تا هارد کاملا فرمت شود. نهایتا ok کنید تا فرمت شروع شود. در نهایت اگر همچنان هارد فرمت نمی شود، باید از Command Prompt کمک گرفت. برای این کار باید از یک مرکز متخصص و مجاز کمک بخواهید که با این روش مشکل فرمت نشدن هارد را برطرف کند.

مرکز بازیابی اطلاعات در کرج

 مرکز بازیابی اطلاعات  در کرج درگاهی معتبر و مجاز است که در حوزه هارد و مشکلات مربوط به آن خدماتی تخصصی و فوق حرفه ای ارائه می دهد. این پایگاه معتبر توسط مرکز سخت افزار ایران راه اندازی شده است. خدمات و سرویس های بسیار مفید و تخصصی و کاملا حرفه ای را به همه کاربران خود ارائه می دهد. مرکز بازیابی اطلاعات در کرج مجهز به کلین روم های صد در صد تخصصی و حرفه ای است. از بهترین ابزار و تجهیزات و ماهر ترین تکنسین ها برای بازیابی اطلاعات هارد های اینترنال و اکسترنال استفاده می کند. تمامی سرویس ها و خدمات این مرکز همراه با ارائه ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با  مرکز سخت افزار ایران در کرج   تماس بگیرید.

2.2/5 (4 امتیاز)