اشتراک گذاری

ترفند قفل کردن لپ تاپ و کامپیوتر در ویندوز 10

یک کودک کنجکاو که فقط دکمه ها را فشار می دهد، یک نوجوان که به دنبال سرگرمی است یا فردی که قصد فضولی دارد؟ قطعا اگر پای استفاده بی اجازه از لپ تاپ یا رایانه شما باشد، پاسخ تان گزینه چهار، یا همان هیچ کدام است! به همین دلیل نیز آگاهی از چگونگی پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 برای شما ضروری است.

امنیت یکی از مهمترین مسائلی است که که تولید کنندگان ابزار های الکترونیک و سیستم عامل ها باید به آن توجه کنند و شرکت مایکروسافت هم به این مسئله بی توجه نبوده. به همین ترتیب با پیشرفت فناوری های تشخیص چهره و بایومتریک، ویندوز نیز قدم به قدم پیش رفته و امروز کاربران می توانند، از طریق شناسایی چهره، عنبیه و اثر انگشت، رمزگذاری روی ویندوز 10 را انجام دهند.برای تعمیرات لپ تاپ خود میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پسورد گذاشتن روی ویندوز 10

روش پسورد گذاشتن روی ویندوز 10

آدرس و شیوه پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 بسیار سر راست و راحت است. برای اینکه یکبار برای همیشه خیالتان را راحت کنید، تنظیمات را باز کنید و طبق مراحل زیر پیش بروید:

  • تنظیمات ویندوز دو پنل اصلی دارد. از پنل سمت چپ وارد بخش Accounts شوید.
  • سپس در پنل سمت راست گزینه Sign-in Options را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
  • در صفحه بعد وارد قسمت Password شوید و گزینه Change را انتخاب کنید.
  • سپس در کادری که برای شما باز می شود، رمز مورد نظرتان را وارد کنید و بعد با کلیک روی عبارت Set up کار را به پایان برسانید.
  • دقت کنید رمز شما از پیچیدگی معقولی بهره مند باشد. برای مثال رمزی مانند 1234 یا 1111 گزینه های مناسبی نیستند. همچنین بهتر از قرار دادن اعداد یا عبارت های قابل حدس (مانند تاریخ تولد یا نام خودتان) به عنوان رمز اجتناب کنید.
روش پسورد گذاشتن روی ویندوز 10

وقتی پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 جذاب تر می شود!

قبل از توضیح دادن بخش جذاب ماجرا باید بگوییم، شرکت مایکروسافت در سایتی که به طور ویژه برای پاسخگویی به سوالات کاربران درمورد ویندوز راه اندازی کرده، تلویحا توصیه کرده که از روش های بایومتریک برای پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 استفاده نکنید!

مایکروسافت در ادامه توضیح داده که گراف (طرح خطوط و نقاط خاص چهره شما) و اطلاعات بایومتریک مانند اثر انگشت به صورت رمزنگاری شده در اختیار این شرکت نیز قرار می گیرد. توجیه مایکروسافت برای این کار بررسی چگونگی عملکرد این روش های پسورد گذاشتن روی ویندوزز 10 و الگوی رفتار کاربران هنگام استفاده از این روش های رمزگذاری در ویندوز 10 است.

بدیهی است تا زمانی که آنلاین نشوید هیچ اطلاعاتی از سیستم عامل شما برای هیچ کسی ارسال نمی شود، با این حال اگر می خواهید از لپ تاپ و رایانه خود به صورت آنلاین استفاده کنید، در به کار بردن این روش های رمزگذاری دقت کنید.

روشن کردن Windows Hello

روشن کردن Windows Hello و استفاده از روش های رمزگذاری بایومتریک هم به سادگی و آسانی پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 است. اگر فکرهایتان را درمورد مسائلی که در بخش قبل مطرح شد کردید، تنظیمات را باز کنید و طبق دستورالعمل عمل کنید:

  • از پنل سمت چپ وارد Accounts و از پنل سمت راست وارد بخش Sign-in options شوید.
  • زیر سر برگ Windows Hello روشی را که می خواهید طبق آن رمزگذاری انجام شود انتخاب کنید. ممکن است با این اخطار مواجه شوید که دستگاه شما از سخت افزار لازم برای استفاده از این شیوه رمزگذاری برخوردار نیست.
  • بعد از انتخاب روشی مد نظر دارید، گزینه Set Up را از گوشه سمت راست همان پنجره انتخاب کنید.
  • برای حذف این روش پسورد گذاشتن برای ویندوز 10 نیز می توانید به همین آدرس مراجعه و گزینه Remove را انتخاب کنید.
روشن کردن Windows Hello برای قرار دادن رمز در ویندوز 10

ویندوز را با یک کلید خاص قفل کنید

منظورم از کلید در تیتر واقعا یک کلید بود. البته نه یک کلید دندانه دار که وارد بخشی از دستگاه کنید و آن را بچرخانید، بلکه منظورم کلیدهای امنیتی با سوکت USB هستند که تا نباشند کسی نمی تواند به حساب کاربری ویندوز شما دسترسی پیدا کند!

کلیدهای امنیتی، اشیایی مانند سوکت ماوس های بی سیم هستند که معمولا در شرکت ها و مجموعه هایی که تعداد زیادی از کارکنان آن ها با کامپیوتر سر و کار دارند، استفاده می شوند. معمولا همراه این کلید های امنیتی، از PIN یا اثر انگشت هم برای پسورد گذاشتن روی ویندوز 10 استفاده می شود تا حتی اگر کسی به کلید شما دست پیدا کرد نیز نتواند وارد سیستم شما شود.

می توانید این کلیدهای امنیتی را از خرده فروشی هایی که ابزارهای مربوط به کامپیوتر را می فروشند نیز تهیه کنید. برای رمزگذاری روی ویندوز 10 از این طریق وارد تنظیمات، Accounts و  Sign-in options شوید و گزینه Security Key را انتخاب کنید.

بعد Manage را انتخاب کنید و طبق مراحل ادامه دهید تا کلید امنیتی شما به عنوان عامل مورد نیاز برای باز کردن قفل سیستم شناخته شود.

ویندوز را با یک کلید خاص قفل کردن برای قرار دادن پسورد در ویندوز 10

در را هم پشت سرتان ببندید

اگر در محیطی هستید که ممکن است کسی قصد استفاده از لپ تاپ شما را داشته باشد، بهتر است قبل از رها کردن سیستم آن را در حالت قفل شده قرار دهید. لازم نیست برای اینکه قفل سیستم فعال شود آن را کنید. برای فعال کردن قفل سیستم کافیست تنها کلیدهای ترکیبی ویندوز و حرف L را همزمان فشار دهید تا برنامه های در حال استفاده شما در همان حالت بمانند و قفل نیز فعال شود.

فایلای سیستمت پاک نمیشه ؟ این مقاله رو از دست نده : آموزش نحوه حذف فایل های حذف نشدنی ویندوز

قفل پویا | Dynamic Lock

به جرئت می توان گفت ویندوز در تامین روش های پسورد گذاشتن برای ویندوز 10 و 11 سنگ تمام گذاشته است. اگر ویندوز خود را از 10 به 11 به روز رسانی کنید، علاوه بر اینکه می توانید از تجربه شگفت انگیز استفاده از این ویندوز لذت ببرید، یک روش رمزگذاری دیگر نیز برای شما فعال می شود.

یکی از مشکلاتی که تقریبا همه ما با آن مواجه شده ایم، فاصله کمی است که دو دستگاه متصل از راه بلوتوث می توانند یکدیگر را پشتیبانی کنند. اما ویندوز از این مسئله به عنوان یک روش امنیتی استفاده کرده است. می توان گفت که تلفن ما تقریبا همیشه همراه ماست. بنابراین اگر سیستم را رها کنیم و مقدار قابل توجهی از آن دور شویم، اتصال بلوتوث تلفن ما و سیستم قطع می شود. متوجه شدید؟

ویندوز با طراحی این ساز و کار، کاری کرده که حتی اگر یادتان رفت سیستم را قفل کنید و آن را ترک کردید، خارج شدن شما از محدوده پوشش بلوتوث به صورت خودکار باعث قفل شدن سیستم شود!

برای فعال کردن این ویژگی باید به همان آدرس همیشگی بروید. فقط این بار باید در گزینه های زیر عنوان Additional Setting عبارت Dynamic Lock را پیدا کنید. سپس روی تیک زیر آن کلیک کنید. در نهایت باید بلوتوث تلفن همراه سیستم را روشن کنید تا این قابلیت فعال شود.

قفل پویا Dynamic Lock
5/5 (1 امتیاز)