اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت داغ شدن بیش از حد تبلت چیست؟

در اکثر دستگاه های برقی و الکترونیکی، داغ شدن بیش از حد یکی از مشکلاتی است که معمولا دردسر ساز شده و می تواند موجب خرابی آنها شود. در تبلت ها نیز همین مشکل مشاهده می شود و با داغ شدن تبلت بیشتر از حد نرمال، معمولا یک سری خرابی های دیگر نیز در این دستگاه ها مشاهده می شود. داغ شدن تبلت می تواند به دلایل متفاوتی رخ دهد.

این مشکلی است که نباید آن را نادیده گرفت و حتما باید علت آن پیگیری شود؛ چرا که می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی را به دستگاه وارد کند. در اینجا می خواهیم در خصوص دلایل داغ شدن تبلت صحبت کنیم و مواردی که موجب بروز این مشکل می شوند را بررسی کنیم. همچنین برای رفع مشکل داغ شدن تبلت در کرج می توانید به نمایندگی تعمیر تبلت در کرج مراجعه نمایید. 

داغ شدن تبلت

دلایل داغ شدن تبلت

در تبلت ها مجموعه ای از قطعات، مدارها و نیروهای الکتریسیته وجود دارد که در صورت اجرای برنامه ها و دستورات و کار با دستگاه، همین جریانات موجب گرم شدن تبلت می شوند. در نتیجه داغ شدن تبلت تا حدی عادی است و مشکلی برای دستگاه به وجود نمی آورد. با این حال ممکن است به دلیل بروز برخی اختلالات نرم افزاری و سخت افزاری در تبلت، دستگاه بیشتر از حالت عادی داغ شود. مهم ترین موارد شامل گزینه های زیر می شود:

  • نصب بازی های سنگین یا برنامه های سنگین روی تبلت
  • نصب و استفاده از برنامه هایی با منبع نا مطمئن یا نفوذ بد افزارها به سیستم
  • باز بودن و اجرا شدن برنامه ها در پس زمینه دستگاه
  • خرابی باتری یا بروز مشکل در شارژ شدن تبلت
  • استفاده از قاب نامناسب برای تبلت
  • قرار دادن تبلت در مکانی گرم
  • بهینه نبودن تنظیمات دستگاه
  • به روز رسانی برنامه ها یا سیستم عامل تبلت

اجرای بازی های سنگین

یکی از مهم ترین دلایل داغ کردن تبلت، اجرای بازی های بسیار سنگین یا سایر برنامه های سنگین روی تبلت است. خصوصا اگر این برنامه ها برای مدت زمانی طولانی اجرا شوند. دلیل آن هم این است که با اجرای این بازی ها و برنامه ها، واحد پردازش گرافیکی و هسته پردازشگر تبلت بیش از اندازه کار می کنند و موجب داغ شدن تبلت می شوند. در این شرایط باتری نیز تحت فشار است و بیش از حد نرمال انرژی مصرف می کند. در نتیجه بهتر است بازی ها و برنامه های سنگین را برای مدتی طولانی روی دستگاه اجرا نکرد.

وجود بدافزارها روی تبلت

ویروسی شدن تبلت یا نفوذ برنامه های مخرب روی دستگاه نیز می تواند از دلایل مهم داغ شدن تبلت باشد. این برنامه ها کاملا پردازنده را درگیر خود کرده و موجب مصرف بیشتر انرژی توسط پردازنده می شوند. در نتیجه عملکرد دستگاه مختل شده و به دنبال آن مشکلات مختلفی از جمله داغ کردن تبلت دردسرساز می شوند.

بهینه نبودن تنظیمات

گاهی اوقات تنظیمات تبلت به صورت بهینه انجام نشده و در نتیجه مصرف انرژی دستگاه افزایش پیدا می کند. در نتیجه همین امر دستگاه بیش از حد داغ می شود. برای مثال روشن بودن دیتای تبلت یا روشن بودن هات اسپات و بلوتوث دستگاه می تواند موجب افزایش مصرف انرژی شده و به دنبال آن دستگاه بیش از حد داغ می شود.

بنابراین بهتر است این دست از تنظیمات را روی حالت کم مصرف و بهینه قرار داده تا دستگاه بیش از اندازه داغ نشود. حتی بهتر است برنامه هایی که از آنها استفاده نمی کنید را پاک کرده یا آنها را روی حالت Force Stop قرار دهید تا مشکل داغ شدن تبلت هم برطرف شود.

خرابی باتری یا شارژر تبلت

خرابی و بروز مشکل در باتری و شارژر نیز از دلایل بسیار مهم داغ شدن تبلت است. زمانی که باتری دستگاه خراب می شود، می تواند موجب داغ شدن بیش از حد دستگاه شده و مشکلاتی را در آن به وجود آورد. حتی در صورت استفاده از باتری های نامناسب یا غیر اصل نیز ممکن است تبلت بیش از اندازه داغ شود.

شارژرهای غیر اورجینال و بی کیفیت یا کابل شارژر خراب نیز می تواند در دستگاه مشکل ساز شود. نکته مهم دیگری که می تواند موجب داغ کردن تبلت شود، خرابی مدار شارژ است. در تمام این موارد به تعمیر و تعویض باتری، شارژر یا مدار شارژ نیاز است تا مشکل دستگاه برطرف شود.

اجرای برنامه های پس زمینه

یکی دیگر از دلایلی که می تواند موجب داغ شدن تبلت شود، باز بودن یک سری برنامه و اجرای آنها در پس زمینه دستگاه است. این برنامه ها حتی در حالی که از آنها استفاده نمی شود و به ظاهر کاربران از آن خارج شده اند نیز انرژی را مصرف کرده و پردازشگر دستگاه را مصرف می کنند. در نتیجه باید این برنامه ها را متوقف کرد تا با بستن آنها مانع از مصرف بیش از حد انرژی یا داغ شدن بیش از حد تبلت شد.

راهکارهای کاهش دمای تبلت

می توان با استفاده از یک سری رویکردها، مانع از داغ شدن تبلت شد. برای مثال بهتر است تا جای ممکن برنامه ها و بازی های سنگین را روی تبلت نصب نکرد یا این که آنها را برای مدتی طولانی اجرا نکرد. از طرفی همیشه از باتری و شارژرهای اصلی برای تبلت استفاده کنید و اصول استفاده صحیح از دستگاه مانند کار نکردن با آن در زمان شارژ شدن را رعایت کنید. نکته دیگر استفاده از محافظ و قاب های استاندارد برای دستگاه مورد نظر است.

قاب هایی که گردش هوای خوبی ندارند، می توانند خود عامل داغ کردن تبلت شوند. در نهایت این که حتما از یک آنتی ویروس مطمئن روی تبلت استفاده کرده و از نصب برنامه های نامطمئن و مخرب روی دستگاه خودداری کنید. تبلت را در جای گرم قرار ندهید و همیشه بعد از مدتی استفاده از آن، اجازه خنک شدن به دستگاه را بدهید.

5/5 (1 امتیاز)