اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

چگونه خطای صفحه آبی را در ویندوز ۱۰ رفع کنیم؟

یکی از خطا های رایج سیستم های ویندوزی، خطای (BSOD) (blue screen of death) است. این خطا از جمله رایج ترین مشکلاتی است که کاربران ویندوز با آن مواجه می شوند و بسیار دردسر ساز است. در این حالت نمایشگر به رنگ آبی در می آید و عملکرد های سیستم مختل می شود. در واقع این مشکل را با خطای صفحه آبی ویندوز 10 می شناسیم که در اثر بروز این خطا عملا مرگ ویندوز رخ می دهد.

زمانی که صفحه مرگ ویندوز نمایان می شود، سیستم کاملا قفل شده و هنگ می کند و این هنگ کردن کاملا با اختلالات نرم افزاری معمولا تفاوت دارد. بروز خطای صفحه آبی ویندوز در واقع به باگ های نرم افزاری ارتباطی ندارد و دلیل بروز این مشکل مربوط به اختلالات برنامه های سطح پایین و ایراد های سخت افزاری در سیستم است. در ادامه می خواهیم با بررسی بیشتر این خطا در ویندوز 10، راه کار هایی را برای رفع این مشکل ارائه دهیم.

خطای صفحه آبی ویندوز 10

خطای صفحه آبی ویندوز 10 چیست؟

همان طور که گفته شد، زمانی که خطای صفحه مرگ ویندوز نمایان می شود در واقع سیستم به صورت کامل هنگ کرده و هیچ واکنشی ندارد. این مشکل ربطی به مشکلات نرم افزاری ندارد. در واقع به دلیل برخی نقص ها در بخش سخت افزاری سیستم، این صفحه آبی نمایان می شود. معمولا در صورت بروز این خطا، ویندوز نمی تواند به خودی خود مشکل ایجاد شده را برطرف کند و به همین دلیل سیستم ریستارت می شود.

علاوه بر ایراد های سخت افزاری، گاهی اوقات خطای صفحه آبی ویندوز 10 به دلیل بروز ایراد در درایور های سیستم ایجاد شده و در نتیجه آن نمایشگر آبی با یک کد توقف نمایش داده می شود. صفحه آبی به ما می گوید که مشکل ایجاد شده در سیستم به حدی جدی است که حتما برای رفع ایراد های ایجاد شده سیستم مجبور به توقف کار شده است.

بیشتر بخوانید: اتصال همزمان چند مانیتور به لپ تاپ 

خطای صفحه آبی ویندوز 10 چه مشکلاتی را به دنبال دارد؟

هنگ کردن و ریستارت شدن سیستم تنها بخش ساده ای از مشکلات بروز این خطا در ویندوز است. معمولا بعد از این که صفحه مرگ ویندوز نمایان می شود وسیستم ریستارت می شود، این احتمال وجود دارد که تمامی داده های باز اخیر ویندوز از دست برود.

برنامه هایی که تا قبل از نمایش این خطا در ویندوز باز بوده اند، سیستم فرصتی برای ذخیره داده ها و گرفتن پشتیبان از این اطلاعات را ندارد و به همین دلیل معمولا داده ها بدون ذخیره شدن، پاک می شوند. در نتیجه با بروز خطای صفحه آبی ویندوز 10 شانس دستیابی به داده ها بسیار کم است.

در صورت بروز صفحه مرگ ویندوز چه کاری باید انجام داد؟

زمانی که خطای صفحه آبی ویندوز 10 نمایان می شود، کد توقفی که روی صفحه می آید می تواند به ما بگوید که دلیل بروز مشکل در سیستم چیست. اما در بسیاری از موارد سیستم فوری ریبوت شده و شاید فرصت لازم برای برداشتن این کد نباشد. در این صورت باید مشخصه ریستارت خودکار سیستم را غیر فعال کرد تا در صورت بروز صفحه مرگ بتوان ویندوز را روی همین صفحه نگه داشت تا جزئیات و اطلاعات مربوط به خطا را بتوان یادداشت کرد.

سپس بعد از برداشتن کد خطا برای بررسی دلیل بروز این مشکل، می توان به صورت دستی سیستم را ریستارت کرد. غیر از لیست نوشتاری مشکلات سیستم، می توان از یک کد QR نمایان در صفحه آبی هم کمک گرفت و با اسکن آن مستقیما وارد صفحه مایکروسافت شد و مشکل را برطرف کرد. از طرفی هم گاهی اوقات بدون لزوم انجام کار به خصوصی، بعد از ریستارت شدن سیستم مشکل خود به خود حل می شود. سایر راه کار ها شامل مواردی است که در زیر به آن می پردازیم.

بررسی به روز رسانی ها و اعمال تغییرات در سیستم

بعد از این که کد خطای صفحه آبی ویندوز 10 را یادداشت کردید و سیستم ریستارت شد، باید به دنبال دلایل وقوع این مشکل برای رفع آن اقدام کنید. در اولین قدم باید تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری احتمالی سیستم را بررسی کنید. در برخی مواقع تغییراتی که در سیستم اعمال می کنید می تواند باعث شود که یک سری فایل های سیستمی سازگاری نداشته باشند و در نتیجه آن ویندوز دچار مشکل شود. از جمله این تغییرات می توان به نصب و شبکه کردن یک پرینتر یا یک دستگاه جانبی به سیستم اشاره کرد.

علاوه بر این به روز رسانی ها و آپدیت های اخیر ویندوز هم می تواند موجب بروز ظاهر شدن صفحه مرگ ویندوز شود. در این صورت با جدا کردن دستگاه های جانبی یا بازگردانی آپدیت های سیستم عامل و برنامه ها به حالت قبلی شان، به احتمال زیاد مشکل خطای نمایشگر آبی ویندوز 10 برطرف می شود. علاوه بر این اگر برنامه ای را اخیرا روی سیستم نصب کرده اید که بعد از آن این مشکل در ویندوز ایجاد شده است، بهتر است با حذف آن برنامه، عملکرد سیستم را مجدد بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:  بهترین لپ تاپ گیمینگ 2021

به روز رسانی سیستم و درایور ها را بررسی کنید

نکته مهم دیگر درست عکس حالت قبلی است. در واقع گاهی اوقات نصب نادرست یا به روز نبودن سیستم عامل، برنامه ها و درایور های سخت افزاری ویندوز موجب بروز خطای صفحه آبی ویندوز 10 می شود. حتی در برخی مواقع این درایور ها کلا نصب نیستند و غیر فعال اند. بنابراین با به روز رسانی و نصب مجدد درایور های سیستم می توان مشکل صفحه مرگ ویندوز را برطرف کرد تا عملکرد سیستم به حالت نرمال خود برگردد.

برای بررسی وضعیت درایور ها می توان در بخش Device Manager وارد شد و در آن جا با بررسی لیست برنامه ها و درایور ها از وضعیت شان مطلع شد. در این بخش اگر مثلث زرد رنگی مقابل درایور ها مشاهده کردید، به این معنی است که مشکلی در خصوص آن درایور وجود دارد. همچنین از طریق گزینه آپدیت درایور ها می توان با استفاده از به روز رسانی درایور ها، مشکل خطای صفحه آبی را برطرف کرد.

گزینه ریستور کردن سیستم عامل را در نظر بگیرید

اگر مشکل ایجاد شده در سیستم ریشه نرم افزاری داشته باشد و این مشکل نرم افزاری موجب نمایش صفحه مرگ ویندوز شده باشد، ریستور کردن سیستم عامل می تواند در این خصوص نتیجه بخش باشد. ریستور کردن سیستم عامل موجب می شود که نرم افزار به حالت قبل از بروز مشکل برگردد. در واقع در اثر به روز شدن ها و تغییرات سیستم عامل، ممکن است یکی از فایل های سیستمی دچار تغییر شده باشد و در نتیجه آن سیستم برای ادامه کار خود با مشکل مواجه شود.

در نتیجه با استفاده از گزینه ریکاوری در ویندوز و انتخاب گزینه سیستم ریستور، می توان تمامی فایل های سیستمی را به تاریخی تغییر داد که مشکلی در عملکرد سیستم وجود نداشته است. با انجام سیستم ریستور معمولا برنامه ها و فایل هایی که بعد از آن تاریخ نصب یا به روز شده اند حذف شده و برنامه های پاک شده بعد از آن تاریخ هم مجدد نصب می شود، اما در نهایت معمولا خطای صفحه آبی ویندوز 10 برطرف خواهد شد.

حذف بد افزار ها از روی سیستم

راه کار دیگری که می توان از آن برای رفع مشکل صفحه آبی ویندوز استفاده کرد، حذف کردن بد افزار هایی است که روی سیستم نصب شده اند و در عملکرد آن اختلال ایجاد کرده اند. برای این کار می توانید با اسکن کردن سیستم خود، این بد افزار ها را شناسایی کرده و با حذف شان خطای صفحه آبی ویندوز 10 را برطرف کنید. یک سری نرم افزار ها وجود دارند که می توان از آن ها برای ردیابی و اسکن بد افزار های سیستم استفاده کرد. در نهایت با شناسایی این بد افزار ها و حذف شان می توان امیدوار بود دیگر با صفحه مرگ ویندوز مواجه نشویم.

سیستم عامل را مجدد نصب کنید

در بسیاری از مواقع توصیه می شود برای رفع خطای صفحه آبی ویندوز 10 سیستم عامل را مجدد نصب کنید. معمولا نصب مجدد سیستم عامل می تواند باعث شود با رفرش کردن سیستم، عملکرد آن مجددا به حالت نرمال بازگردد. در نتیجه با نصب آخرین نسخه ویندوز 10 منتشر شده، از قابلیت های روان تر و بدون مشکل سیستم خود استفاده کنید.

بررسی مشکلات سخت افزاری سیستم

گاهی اوقات مشکلات ایجاد شده در سیستم به بخش سخت افزاری آن مربوط است. در نتیجه یک نقص سخت افزاری خطای صفحه آبی ویندوز 10 نمایان می شود و برای رفع آن نیاز است تا مشکل سخت افزاری سیستم برطرف شود. برای مثال مشکلات کارت رم سیستم یا مادربرد آن می تواند دلیل بروز این خطای ویندوز باشد.

در نتیجه برای رفع مشکل صفحه مرگ ویندوز شاید نیاز باشد سیستم را به یک تعمیرکار مجرب ارجاع داده تا با عیب یابی تخصصی و ارائه سرویس های تعمیراتی لازم مشکل را برطرف کند. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی است که می توان برای رفع مشکلات مختلف نرم افزاری و سخت افزاری سیستم از آن ها کمک گرفت و بهترین خدمات را دریافت کرد.

5/5 (1 امتیاز)