اشتراک گذاری

از کجا بفهمیم تلویزیون ۴k است یا نه؟

تشخیص تلویزیون 4K کار دشواری نیست و روش هایی دارد که در ادامه، آنها را به شما معرفی می کنیم. البته بیشتر تلویزیون هایی که در چند سال اخیر تولید و عرضه شده اند، از کیفیت تصویر فورکی پشتیبانی می کنند. با این حال ممکن است به تازگی یک تلویزیون خریده باشید و ندانید که 4k است یا نه.

در ادامه این مقاله، روش ها و ترفندهایی را به شما معرفی می کنیم که ضمن تشخیص تلویزیون 4K با استفاده از آنها، تصاویر و فیلم را با بالاترین وضوح تماشا کنید. برای دریافت راهنمایی بیشتر و مشاوره تخصصی در این زمینه می توانید با نمایندگی تعمیرات تلویزیون در کرج  تماس بگیرید.

تشخیص تلویزیون 4K

روش های تشخیص تلویزیون 4K

برای این که بدانید تلویزیون شما فورکی است یا نه، روش های مختلفی را می توانید اجرا کنید. پیش از هر چیز، روی بسته بندی تلویزیون درج می شود که دستگاه این قابلیت را دارد یا نه. عبارت 4k  روی کارتن تلویزیون های دارای این قابلیت چاپ می شود. اما مسئله اینجاست که در برخی از تلویزیون ها، علی رغم درج این عبارت، کیفیت تصویر پایین تر است.

سیستم RGBW در این مدل ها به صورت کامل پیاده نشده و به جای قرار دادن چهار ساب‌ پیکسل در هر گروه، ساب‌ پیکسل چهارم را در یک توالی ردیفی به پیکسل سفید اختصاص داده اند. تشخیص تلویزیون 4K در این مدل ها اهمیت زیادی دارد و به یکی از روش هایی که در ادامه آموزش می دهیم، انجام می شود.

تست تلویزیون 4K با برگه کاغذ

یکی از روش های جالب و در عین حال ساده برای تشخیص تلویزیون 4K، استفاده از کاغذ است. در این روش، باید یک برگه کاغذ a5 را تا کرده و وسط آن را به اندازه یک دایره سه سانتی پاره کنید؛ طوری که وقتی تا را باز کردید، دقیقا وسط کاغذ یک دایره درآمده باشد. پس از این کار باید یک کلیپ 4K  از اینترنت دانلود کرده و در یک فلش یا هارد اکسترنال ذخیره کنید. سپس فلش را به تلویزیون وصل کرده و فیلم را پخش کنید. زمانی که فیلم یا برنامه در حال پخش است، کاغذ را روی تلویزیون قرار دهید تا تراکم پیکسل ها را ببینید. البته باید مدت زمان زیادی به تصویر خیره شوید تا پیکسل های آن را پیدا کنید.

آیا میدانید: چطور در تلویزیون فیلم ضبط کنیم؟

تشخیص 4K بودن تلویزیون با ذره بین

آزمایش دیگری که به تشخیص تلویزیون 4K کمک می کند، استفاده از ذره بین است. برای این کار، یک عکس کاملا سفید را روی صفحه‌ تلویزیون نمایش دهید. سپس با استفاده از یک ذره بین، متوجه می شوید که آیا پیکسل چهارم سفید است یا خیر. اگر مشاهده کردید که پیکسل ها گروه‌ های چهارتایی قرار ندارند و موقعیت رنگ سفید در هر ردیف در گروه تغییر می‌ کند، یعنی رزولوشن تلویزیون 2.8K  با RGBW کاهنده است و فورکی نیست.

توضیح این که اغلب تلویزیون‌ های 4K  بازار با سیستم RGBW یا استفاده از چهار ساب‌‌ پیکسل قرمز، سبز، آبی و سفید ساخته شده‌ اند. در هر ردیف تلویزیون‌ های 4K UHD  حدودا 11520 پیکسل قرار می‌ گیرد. ساب‌ پیکسل سفید با هدف ایجاد روشنایی بیشتر، به سیستم RGB اضافه شده است. در سیستم RGBW باید در هر ردیف به ترتیب ساب‌ پیکسل‌ ها به رنگ‌ های قرمز، سبز، آبی و سفید باشند.

تشخیص تلویزیون فورکی از طریق سریال نامبر

برای تشخیص تلویزیون 4K می توانید از سریال نامبر دستگاه کمک بگیرید. در پشت تلویزیون های اورجینال، سریال نامبر دستگاه به همراه اسم مدل آن درج شده است. کافی است این سریال نامبر را در سایت اصلی شرکت تولید کننده تلویزیون سرچ کنید و از تمام مشخصات و ویژگی های تلویزیون، همچون فورکی بودن یا نبودن آن مطمئن شوید.

5/5 (1 امتیاز)