اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

راه های جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری

امروزه پکیج های دیواری در اکثر خانه ها و ساختمان های اداری و تجاری جایگزین موتورخانه ها و آبگرمکن های قدیمی شده اند و کاربرد گسترده ای دارند. از این رو تعمیر و نگهداری این دستگاه ها نیز یکی از مهم ترین سرویس های تعمیراتی است که تقاضا برای آن بسیار زیاد است. یکی از نکات مهم در نگهداری از پکیج ها، جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری است.

این مشکل یکی از رایج ترین مواردی است که استفاده از این دستگاه ها را به چالش می کشاند. اما اساسا دلیل یخ زدگی پکیج دیواری چیست؟ چه عواملی را می توان در بروز این مشکل دخیل دانست و در نهایت چطور می توان مانع یخ زدن پکیج دیواری شد؟ در ادامه می خواهیم به تمام این سوالات پاسخ دهیم و در نهایت نیز ببینیم در صورت یخ زدن پکیج مورد نظر، چطور می توان مشکل را برطرف کرد و دستگاه را یخ زدایی کرد؟

یخ زدن پکیج دیواری

علت یخ زدن پکیج دیواری چیست؟

پکیج ها به صورت کلی دو حالت تابستانه و زمستانه دارند. در مواقعی که دستگاه روی حالت زمستانه قرار می گیرد، پکیج باید علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، آبی که در رادیاتور ها در گردش است را هم گرم کرده و به این ترتیب به تامین گرمای محیط نیز کمک کند.

در این دوره اگر برای مدت زمانی طولانی از پکیج استفاده نشود، خصوصا اگر پکیج در مکانی باز مانند بالکن قرار داشته باشد و دمای محیط اطراف آن بسیار سرد باشد، لوله های آن دچار یخ زدگی می شوند.  در این حالت به دلیل جریان نیافتن گرما به دنبال کار نکردن پکیج دیواری، آب در تمام لوله ها و مسیر های منتهی به پکیج یخ می زند. یخ زدن پکیج دیواری می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

یخ زدن پکیج دیواری چه مشکلاتی را برای دستگاه به وجود می آورد؟

در صورتی که آب در لوله ها و مسیر های مختلف منتهی به پکیج دیواری یخ بزند، به دنبال این یخ زدگی پکیج دیواری، آب در لوله ها منبسط شده و حجم آن افزایش می یابد. این امر می تواند به تدریج و در صورت برطرف نشدن موجب ترکیدن لوله ها، پمپ و حتی مبدل پکیج دیواری مورد نظر شود.

خرابی به این بخش ها محدود نمی شود و حتی ممکن است سایر قطعات و بخش های مهم و اصلی پکیج نیز آسیب ببیند. بنابراین یخ زدن پکیج دیواری موضوع مهمی است که اول از همه باید از وقوع آن جلوگیری کرد و در درجه دوم در صورت بروز این حالت، باید سریعا برای رفع آن اقدامات لازم را انجام داد. در غیر این صورت خسارت های بسیار زیادی به سیستم پکیج و لوله های آن وارد خواهد شد.

چگونه می توان از یخ زدگی پکیج دیواری جلوگیری کرد؟

برای این که از بروز مشکلات جدی در پکیج به دنبال یخ زدگی جلوگیری کرد، بهترین کار استفاده از راه حل های جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری است. این راه کار ها معمولا بسیار ساده و راحت اند.

تخلیه آب پکیج

ساده ترین توصیه این است که آب پکیج را تخلیه کنید. اگر قرار است برای مدت زمان بسیار زیادی در خارج از خانه باشید و پکیج مورد استفاده قرار نمی گیرد و خصوصا اگر شیر اصلی گاز را هنگام ترک منزل قطع می کنید، بهتر است تمام آب باقی مانده در لوله ها، رادیاتور ها و کل اتصالات پکیج را تخلیه کنید. در نتیجه دیگر آبی در مسیر ها وجود ندارد که نگران یخ زدن پکیج دیواری مورد نظر باشید.

باز کردن شیر آب گرم ورودی

راه حل بعدی برای جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری در زمان ترک منزل باز کردن شیر ورودی آب گرم است. در این موقعیت باید شیر آب سرد را بسته و به جای آن شیر آب گرم را باز کنید. با این کار تمام آب سیستم تخلیه می شود. کافی است تا زمان صفر شدن فشار پکیج صبر کنید تا از تخلیه کامل آب درون سیستم مطمئن شوید. به این ترتیب دیگر برای یخ زدگی پکیج دیواری جای هیچ نگرانی نیست.

باز کردن شیر آب گرم ورودی

استفاده از سیستم ضد یخ خود پکیج

اگر پکیج دیواری مورد استفاده از مدل های جدید باشد، خود این سیستم ها دارای یک حالت پیش فرض برای جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری مورد نظر هستند. این سیستم های ضد یخ کار را بسیار آسان کرده اند. معمولا عملکرد این سیستم ها به این گونه است که هم برق پکیج باز است و هم شیر گاز ورودی آن.

یکی از رادیاتور ها نیز در کم ترین حالت روشن قرار دارد و مشغول به کار است، اما دمای پکیج روی کم ترین حالت است. البته بسته به مدل دستگاه و سیستمی که در دفترچه راهنمای آن وجود دارد، ممکن است استفاده از این حالت پیش فرض برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج دیواری مورد نظر متفاوت باشد.

استفاده از کاور های پکیج

یکی دیگر از راه کار هایی که می توان از آن برای جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری استفاده کرد، خرید و کاربرد کاور هایی است که اختصاصا از آن برای پوشاندن پکیج و اتصالات آن استفاده می شود. با استفاده از این کاور های مخصوص به راحتی می توان از یخ زدگی پکیج دیواری مورد نظر جلوگیری کرد.

استفاده از نوار چسب های حرارتی گرمایشی

روش دیگری که برای جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری توصیه می شود، مربوط به زمان هایی است که خود شما در خانه هستید و در فصل زمستان پکیج را روی حالت زمستانه قرار داده اید. در این جا می توان از یک سری نوار چسب های حرارتی استفاده کرد که دارای المنت هستند و با برق کار می کنند.

این نوار ها می توانند گرما تولید کنند و به این ترتیب مانع یخ زدگی پکیج دیواری مورد نظر شوند. این نوار ها را روی پکیج ها و اتصالات آن نصب می کنند و از دمای ملایم آن برای جلوگیری از انجماد پکیج کمک می گیرند.

استفاده از محلول های ضد یخ

از معمول ترین و رایج ترین روش های جلوگیری از یخ زدن پکیج دیواری، استفاده از محلول های ضد یخ است. درست مانند روشی که در خودرو ها در فصل زمستان برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده می شود. این محلول ها کاربردی دو منظوره دارند. آن ها هم مانع انجماد پکیج می شوند و هم این که مانع از ته نشین شدن رسوب در اتصالات و لوله های پکیج خواهند شد.

در نتیجه در صورت استفاده از محلول های ضد یخ پکیج، دیگر نیازی به استفاده از محلول های ضد رسوب هم نیست. حتی این محلول ها می توانند تا حدودی مانع هوا گرفتن لوله ها و پمپ پکیج هم شوند. این محلول ها را در همان اول فصل و پیش از سرد شدن هوا به پکیج اضافه کنید.

روش های رفع یخ زدگی پکیج

اما اگر کار از کار گذشت و با یخ زدن پکیج دیواری تان درگیر شدید، هنوز هم راه کار هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. این روش ها و راه کار ها را به عنوان روش های یخ زدایی پکیج دیواری می شناسند. مراحل انجام این کار شامل موارد زیر می شود:

  • یافتن لوله های و اتصالات یخ زده
  • بررسی شکاف ها یا سوراخ های احتمالی در اثر یخ زدگی پکیج دیواری
  • استفاده از یک دستگاه حرارتی مانند سشوار برای آب کردن یخ های روی لوله ها، می توان از آب گرم هم استفاده کرد.
  • باز کردن شیر پرکن پکیج دیواری برای جریان یافتن آب در تمام لوله ها و اتصالات
  • اطمینان یافتن از عدم وجود نشتی در لوله ها و اتصالات
  • تنظیم فشار پکیج روی 1.5 و روشن کردن دستگاه

تعمیر پکیج در صورت یخ زدگی

گاهی اوقات ممکن است یخ زدن پکیج دیواری موجب وارد شدن آسیب هایی به این سیستم شده باشد و قطعات اصلی در اثر این انجماد آسیب دیده باشند. خصوصا در صورت شکستگی لوله ها و نشتی داشتن مسیر ها و اتصالات، نشتی مبدل و خرابی مبدل ها و مواردی از این دست حتما باید از مراکز تعمیرات تخصصی پکیج برای رفع مشکل کمک گرفت.

مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی تخصصی است که می توان تمام مشکلات و سرویس های تخصصی مورد نیاز در خصوص انواع پکیج های دیواری را از کارشناسان مجرب این مرکز دریافت کرد. این مرکز آماده ارائه انواع خدمات تعمیر پکیج دیواری در کرج است.

5/5 (1 امتیاز)