اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

طرز کار یخساز یخچال و نحوه راه اندازی آن

فریزرهای امروزی با قابلیت یخساز رضایت کاربران بیاری را به دست می آورند. معمولا فارغ از برند سازنده ی یخچال، می توانید از طریق فریزر چند مدل مختلف یخ را با سرعت بالایی دریافت کنید. اطلاع از طرز کار یخساز یخچال برای دارندگان آن حائز اهمیت است. کنترل کارایی یخساز امری ضروری است. در ادامه به تشریح تمامی ابعاد راه اندازی یخساز یخچال می پردازیم.

طرز کار یخساز یخچال

طرز کار یخساز یخچال

برای اینکه بتوانید استفاده ی درستی از یخساز یخچال داشته باشید و به آن فشار بیش از حدی وارد نکنید، باید با طرز کار یخساز یخچال به طور کامل آشنا باشید. زمانی که دمای مناسب برای ساختن یخ توسط یخچال فراهم می شود، شیر ورودی آب متصل به شلنگ ورودی آب ساختمان، جریان را از یخ ساز دریافت می کند. با فعال شدن سلونوئید شیر، آب به داخل یخچال وارد می شود و از طریق لوله های کوچک آب به سینی یا قالب یخ ساز می رسد. هنگامی که آب در قالب یخ می زند، یخ ساز یخ های درست شده را به درون مخزن یا سطل یخ ها می اندازد و مجددا سیکل یخ سازی از نو شروع به چرخش می کند.

هنگامی که مخزن یخ ها به اندازه کافی پر می شود، عملیات یخ سازی متوقف می گردد. زمانی که نوع یخ (قالبی، خرد شده و…) را در یخچال انتخاب می کنید و سپس اهرم مرتبط با یخساز را فشار می دهید، سوییچ یخساز فعال شده و اجازه عبور جریان به موتور و سلنوید را می دهد. موتور مذکور به یک تیغه پیچشی متصل است که با چرخش خود سبب خارج شدن یخ های ساخته شده از مخزن یا سطل یخ ها می شود که درنهایت از دیسپنسر یخچال به داخل لیوان گرفته شده در دست کاربر می ریزند.

راه اندازی یخساز یخچال

برای اینکه طرز کار یخساز یخچال نتیجه ی مطلوبی داشته باشد، می بایست تنظیمات و روند راه اندازی یخساز صحیح باشد. به طور کلی راه اندازی یخساز یخچال کار پیچیده ای نیست. برای اینکار لازم است ابتدا یخچال را به شیر آب خانه خود متصل کنید. این کار در هنگام نصب یخچال باید توسط تکنسین مربوطه انجام شود. تنظیمات یخساز برای فعال کردن یخساز یخچال و یا روشن کردن آن با توجه به مدل یخچال و یخساز آن متفاوت است. در برخی از مدل ها یخساز دارای دکمه روشن/ خاموش یا on/off یا o/I می باشد. برخی دیگر از یخسازها دارای اهرمی به شکل یک میله هستند که با قرار دادن در حالت بالا و پایین موجب فعال شدن یا غیر فعال شدن یخساز می گردد.

خاموش کردن یخساز یخچال

اگر قرار است مدتی به مسافرت بروید، باید طرز کار یخساز یخچال را کنترل کرده و برای مدتی ان را خاموش کنید. چرا که به طور میانگین در حدود 20% از انرژی مصرفی یخچال به عملکرد یخساز و فعال بودن و روشن بودن آن برمی گردد. در مدل دارای دکمه با قرار دادن یخساز یخچال بر روی حالت off یخساز خاموش می شود. در یخچال های دارای اهرم، معمولا راهنمای یخساز بر روی آن حک شده، اما در اکثر مدل ها قرار دادن اهرم یخساز در موقعیت بالا به صورت زاویه 90 درجه، سبب خاموش شدن و غیر فعال شدن یخساز می گردد.

ریست کردن یخساز یخچال

برای ترمیم طرز کار یخساز یخچال، ریست کردن آن می تواند راهکار مفیدی باشد. این پروسه را براساس مراحل زیر انجام دهید:

  • زمانی که یخچال روشن است، یخساز را فعال کنید. اگر دکمه ی مخصوصی دارد، آن را در حالت روشن یا on قرار دهید.
  • در زیر دکمه پاور یخساز، معمولا دکمه test برای ریست یخساز و قرار دادن آن در حالت تست تعبیه شده است. آن را به مدت چند ثانیه نگه دارید.
  • اگر یخچال بدون دکمه ی تست می باشد، حفره ی ریز در نزدیکی دکمه روشن/ خاموش یا اهرم یخساز را بیابید. برای ریست کردن یخچال لازم است با یک مفتول نازک یا سوزن به این حفره فشار وارد کنید تا یخساز ریست شود.

 

5/5 (1 امتیاز)