اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ

برای اینکه بتوان با یک لپ تاپ ارتباط برقرار کرد، نیاز به درگاه های ارتباطی یا پورت های اطراف سیستم داریم. پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ یکی از مهم ترین مسائلی هستند که باید هنگام خرید سیستم به آن دقت داشته باشید. نوع درگاه های ورودی و خروجی لپ تاپ تعیین کننده ی نوع اتصالات رایانه هستند.

اینکه شما چه نوع دستگاهی را بتوانید به لپ تاپ خود وصل کنید، بستگی به درگاه های ورودی و خروجی لپ تاپ دارد. بنابراین باید با اصلی ترین پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ آشنا باشید. در ادامه به معرفی برخی از کاربردی ترین درگاه های لپ تاپ می پردازیم.

پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ

کاربردی ترین پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ

پورت USB لپ تاپ

محبوب ترین پورت موجود در رایانه ها و بسیاری از دستگاه های دیجیتالی امروزی، پورت USB است. این پورت اصلی ترین عضو مجموعه ی پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ است. پورت های یو اس بی نسل دوم که بیشتر لپ تاپ ها به آن مجهز می شوند، دارای توانایی انتقال داده ها تا 500 مگابایت می باشند. به طور کلی برای اینکه بتوانید موس، کیبورد، فلش، هاردهای اکسترنال و انواع و اقسام دستگاه های جانبی رایج لپ تاپ را به آن متصل کنید؛ سلامت ساختار فنی پورت USB حائز اهمیت است. فراموش نکنید که این پورت در مقابل ضربه کارایی خود را از دست می دهد و می تواند باعث و بانی شکل گیری اتصالی های دردسرساز فراوانی شود.

پورت HDMI لپ تاپ

پس از USB کاربردی ترین عضو لیست پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ، HDMI است. برای اینکه بتوانید تلویزیون، مانیتور و اکثر ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار را به لپ تاپ وصل کنید، نیاز به پورت HDMI خواهید داشت. این پورت وظیفه ی انتقال ویدئو و صدا به سیستم های دیگر را بر عهده دارد. هنگام خرید لپ تاپ به طور حتم باید به حضور HDMI دقت داشته باشید.

حتما بخوانید: ارتقا لپ تاپ در کرج

پورت microSD card reader

همان طور که از نام پورت microSD card reader مشخص است، این درگاه وظیفه ی اتصال حافظه های جانبی تبلت ها و گوشی های مختلف به رایانه را برعهده دارد. مسلما اگر پورت microSD card reader درون لپ تاپ شما موجود باشد، آسایش بیشتری برای مدیریت حافظه ی گوشی یا تبلت خود خواهید داشت. اما نبود این پورت نیز مشکل ساز نخواهد شد. بسیاری از گوشی های امروزی از طریق پورت USB با لپ تاپ ارتباط برقرار می کنند.

پورت VGA

پورت VGA با قابلیت انتقال تصاویر ویدئویی در مجموعه ی پورت های ورودی و خروجی لپ تاپ قرار می گیرد. اما استفاده از این پورت تقریبا منسوخ شده است. به هر حال ممکن است هنوز هم خواهان اتصال پروژکتورها یا مانیتورهای قدیمی به لپ تاپ باشید. بهتر است رایانه ی شما دارای VGA نیز باشد.

پورت DisplayPort/mini DisplayPort

پورت DisplayPort/mini DisplayPort، پورت پیشرفته و در عین حال کمیابی در لپ تاپ هاست. توانایی نمایش با رزولوشن 4k و با سرعت 60 هرتز در یک مانیتور و قابلیت اتصال همزمان به حداکثر 3 نمایشگر با کیفیت Full HD با استفاده از hub یا dock اصلی ترین ویژگی های ساختاری پورت DisplayPort/mini DisplayPort می باشد. این رابط همانند HDMI توانایی انتقال صدا دارد. اما اگر احساس می کنید نیازی به پخش با کیفیت ویدئو از طریق درگاه خاصی نخواهید داشت، می توانید این پورت را از لیست پورت های ضروری لپ تاپ حذف کنید.

5/5 (1 امتیاز)