اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

چرا لپ تاپ بوت نمی شود؟

بوت شدن لپ تاپ ، همان مرحله اول راه اندازی سیستم عامل است که پس از روشن شدن دستگاه انجام می شود. در حالت عادی، باید بعد از زدن دکمه پاور، بخش های نرم افزاری و سخت افزاری شروع به کار کرده و عملیات boot loader  از یا فراخوانی انجام شود. به این ترتیب می توان با سیستم کار کرد. در حین فرایند بوت، اطلاعاتی مثل نام کارخانه سازنده BIOS ، و جزئیات حافظه RAM به نمایش در می آیند و می توان برنامه های مختلف را اجرا کرد. اما گاهی مشکلی وجود دارد که مانع از بوت شدن سیستم می شود.

اگر عملیات بوت انجام نشود، سیستم عامل بالا نیامده و امکان کار کردن با سیستم نیز وجود ندارد. ما در این مقاله دلایل بوت نشدن لپ تاپ را بررسی می کنیم تا بدانید که چرا این فرایند به درستی انجام نمی شود. همچنین روشهای کاربردی را برای رفع این مشکل معرفی می کنیم. گفتنی است نکات و راه حل های ذکر شده برای تمام لپ تاپ های ویندوزی قابل اجرا هستند.

بوت نشدن لپ تاپ

دلایل بوت نشدن لپ تاپ

بوت نشدن ویندوز دلایل مختلفی دارد که از ایرادهای سخت افزاری تا مشکلات و ناهماهنگی های نرم افزاری را شامل می شوند. خرابی پاور یا کار نکردن اتصالات و کابل های مربوط به این قطعه، از جمله مهم ترین دلایل بوت نشدن لپ تاپ محسوب می شود. معیوب بودن دستگاه های جانبی مثل اسپیکر، پرینتر و حتی موس هم می تواند مشکلاتی را در روند بالا آمدن سیستم عامل ایجاد کند. حتی اگر درایور دستگاه های جانبی درست نصب نشده باشند هم ممکن است سیستم بوت نشود.

معیوب بودن برنامه ها و نرم افزارها هم دلیل دیگر بالا نیامدن سیستم محسوب می شود. گاهی هم ممکن است یک ناهماهنگی نرم افزاری وجود داشته باشد که مانع از بوت شدن لپ تاپ شود. اگرچه به ندرت، اما گاهی بوت نشدن لپ تاپ ناشی از ایرادهای سخت افزاری و خرابی قطعات است.

چگونه مشکل بوت نشدن لپ تاپ را برطرف کنیم؟

ویندوز را اسکن کنید

بوت نشدن سیستم عامل ویندوز گاهی ناشی از ویروسی شدن آن است. در این صورت با اسکن کردن ویندوز می توان مشکل را برطرف کرد. با نصب یک آنتی ویروس، سیستم را اسکن و آن را پاکسازی کنید. اگر مسئله حل نشد، روشهای دیگر را امتحان کنید.

حالت Safe Mode ویندوز را فعال کنید

روش کاربردی دیگر برای رفع مشکل بوت نشدن لپ تاپ ، فعال کردن حالت Safe Mode است. این یکی از قابلیت های کاربردی سیستم عامل ویندوز است که با استفاده از آن می توان بسیاری از مشکلات سیستم را برطرف کرد. با فعال کردن این قابلیت، ویندوز به کمترین میزان از نرم افزارها استفاده می کند و به این ترتیب ممکن است اختلالات بوت دستگاه هم برطرف شوند.

قابلیت بوت سریع را غیر فعال کنید

بوت سریع بخشی از تنظیمات BIOS یا UEFI است که اجازه افزایش سرعت عمل ویندوز را به سیستم می دهد. با غیر فعال کردن این قابلیت، می توان مشکلاتی همچون بوت نشدن لپ تاپ را برطرف کرد. برای غیر فعال کردن قابلیت Fast Boot  دکمه Delete را بزنید تا وارد BIOS/UEFI شوید. بعد گزینه‌ Fast Boot  را از تب Advanced  پیدا و آن را غیر فعال کنید.

USBها را جدا کنید

بوت نشدن لپ تاپ می تواند بعد از آپدیت کردن ویندوز 10 اتفاق بیفتد. به ویژه اگر لپ تاپ شما قدیمی باشد و به تازگی ویندوز 10 را در آن نصب کرده اید، احتمال بروز چنین مشکلی وجود دارد. علت آن است که دستگاه های جانبی ممکن است با ویندوز جدید سازگاری نداشته باشند. معمولا اگر دستگاه های جانبی را جدا کنید و بعد دوباره لپ تاپ را روشن کنید، مشکل برطرف می شود. مراحل نصب ویندوز 10 را بخوانید.

باتری را چک کنید

اگر بوت نشدن لپ تاپ شما با روشهای قبلی برطرف نشد، باتری را بررسی کنید. گاهی خرابی باتری می تواند مانع از بوت شدن ویندوز شود یا روند بوت را مختل نماید. برای چک کردن باتری، لپ تاپ را با یک شارژر دیگر شارژ کنید. یا در صورت امکان، باتری را از دستگاه بیرون آورده و با وصل کردن دستگاه به برق، مجددا بالا آمدن ویندوز را چک کنید. گاهی مشکل با انجام همین کار ساده برطرف می شود.

نمایندگی تعمیر لپ تاپ در کرج 

ویژگی بارز نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج، تجهیز این مجموعه به پیشرفته ترین دستگاه های تعمیراتی است. به عنوان مثال، برای بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ در این مجموعه از دستگاه فوق پیشرفته pc3000 استفاده می شود که امکان بازیابی بیش از 90 درصد اطلاعات را فراهم می کند. همچنین برنامه هایی که برای تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرند، از میان برنامه های به روز انتخاب شده اند.

اگر با مشکلاتی از قبیل باز نشدن یا نصب نشدن برنامه ها، ویروسی شدن، پاک شدن برنامه ها یا فرمت شدن لپ تاپ، روشن نشدن، خالی شدن باتری، شارژ نشدن، شکستن ال سی دی، عدم نمایش تصاویر و … در لپ تاپ خود مواجه شدید، می توانید روی مهارت تیم نمایندگی تعمیر لپ تاپ در کرج حساب کنید. همکاران ما به واسطه تسلطی که به لپ تاپ و بخش های مختلف آن دارند، می توانند تمامی مشکلات ذکر شده را به بهترین شکل برطرف کنند.

5/5 (1 امتیاز)