اشتراک گذاری

10 ترفند برای نگهداری درست از پرینتر

نگهداری از پرینتر، اگر به شکل درست انجام شود، عمر این دستگاه را افزایش داده و از خرابی زودهنگام آن جلوگیری می کند. پرینتر دستگاه حساسی است و نیاز به مراقبت هایی دارد تا عملکرد بی نقصی داشته باشد. محل نصب این دستگاه، روش نصب، نحوه کار با آن، نحوه نگهداری از کارتریج و بسیاری موارد دیگر، همه در عملکرد چاپگر و طول عمر آن تاثیرگذار هستند. اهمال کاری در مراقبت از این دستگاه، طول عمر آن را به میزان چشمگیری کاهش داده و در مقابل، هزینه تعمیر پرینتر را افزایش می دهد.

این در حالی است که با رعایت چند نکته و ترفند ساده می توانید ضمن نگهداری از چاپگر، طول عمر آن را افزایش داده و شاهد عملکرد بی نقص این دستگاه باشید. در ادامه مطلب، 10 مورد از بهترین ترفندهای نگهداری از پرینتر را به شما آموزش می دهیم. اگر شاهد بروز مشکلاتی در عملکرد چاپگر خود هستید، با نمایندگی تعمیرات پرینتر در کرج  تماس بگیرید تا همکاران ما راهنمایی ها و مشاوره های لازم را به شما ارائه دهند.

نگهداری از پرینتر

بهترین ترفندهای نگهداری از پرینتر

اگر نمی خواهید درگیر هزینه های حمل و نقل و تعمیر چاپگر شوید، بهتر است به درستی از این دستگاه نگهداری کنید! بدین منظور لازم نیست پولی خرج کرده و یا کار دشواری انجام دهید! کافی است چند نکته ساده و در عین حال مهم را مد نظر قرار داده و رعایت کنید. به عنوان بخشی از بهترین و البته موثرترین ترفندهای نگهداری از پرینتر، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل دما

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای نگهداری چاپگر و افزایش طول عمر و دوام این دستگاه انجام دهید، کنترل کردن دماست. شما باید کاری کنید که دمای محیط نگهداری کارتریج و نصب پرینتر، از 35 درجه سانتیگراد بیشتر نشود. همچنین بهتر است در محیط های بسیار گرم، زیاد با چاپگر کار نکرده و یا از سیستم تهویه مناسب استفاده کنید.

  • نگهداری درست کارتریج

برای نگهداری از پرینتر، حتما کارتریج را به درستی نگهداری و از آن استفاده کنید. اگر نیاز به جابجایی این قطعه داشتید، آن را به صورت افقی حمل کنید. همچنین زمانی که کارتریج بیرون از پرینتر است، بهتر است به حالت عمودی نگهداری نشود.

  • تمیز کردن پرینتر

سومین ترفند نگهداری از چاپگر، تمیز کردن این دستگاه است. نفوذ گرد و خاک و آلودگی به داخل پرینتر، زمینه ساز بروز مشکلات متعددی در این دستگاه است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، پرینتر خود را در محل هایی که گرد و خاک زیادی دارند، نصب نکنید. همچنین ضروری است که چاپگر را به صورت منظم تمیز کنید تا آلودگی و خاک در قطعات آن انباشته نشوند.

  • جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب

کارشناسان تعمیرات چاپگر توصیه می کنند که جهت نگهداری از پرینتر، آن را دور از تابش مستقیم نور آفتاب نصب کنید. اشعه نور خورشید، در درازمدت به بدنه دستگاه آسیب می رساند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد.  

  • بستن درب در حین کار

به هیچ عنوان در زمان کار پرینتر، درب آن را باز نکنید. این کار، درست مثل خاموش کردن ناگهانی دستگاه، مشکلات بسیاری را در عملکرد پرینتر ایجاد کرده و خطر خرابی یا آسیب دیدگی آن را افزایش می دهد.

  • عدم اشتراک پریز برق با دیگر دستگاه ها

یکی از نکات و ترفندهای جالب نگهداری از پرینتر این است که برق آن با دستگاه هایی همچون کامپیوتر و مانیتور لامپی مشتریک نباشد. البته این مورد بیشتر برای چاپگرهای لیزری قابل استفاده است. مشترک بودن برق این دستگاه ها، فشار زیادی به چاپگر وارد می کند و حتی موجب افزایش تاثیر منفی نوسانات برق می شود. همچنین برای نگهداری بهتر و دقیق تر از پرینتر ، باید توجه کنید که محل اتصال كابل برق به پریز و پرینتر شل نبوده و یا اتصالی نداشته باشد. در غیر این صورت، پریز جرقه زده و دستگاه به شدت آسیب خواهد دید.

  • تنظیم کاغذ و سینی

کار دیگری که می توانید برای نگهداری از پرینتر انجام دهید، تنظیم پهنای سینی است. این کار باید طوری انجام شود که لبه سینی،  که با لبه کاغذ مماس باشد. به این ترتیب، فرایند ورود و خروج برگه به دستگاه هم راحت تر و سریع تر انجام می شود.

  • تعریف کاغذ

در ادامه ترفندهای نگهداری از پرینتر، جالب است بدانید که تعریف کردن کاغذ هم می تواند عمر دستگاه را افزایش داده و عملکرد آن را ارتقا دهد. شما باید حتما نوع کاغذ مورد استفاده را در چاپگر خود را به درستی تعریف کنید. به ویژه وقتی قصد استفاده از برگه های سنگین دارید (مثلا برگه های مخصوص چاپ عکس) حتما این فرایند را انجام دهید. به این ترتیب، پرینتر سرعت حرکت برگه را تنظیم کرده و کاغذکش عملکرد بهتری دارد.

  • عدم استفاده از کاغذهای منگه دار

 بهتر است تا حد امکان از كاغذهای منگنه ‌‏دار یا چسبنده برای پرینت گرفتن استفاده نکنید. این گونه کاغذها بخش های داخلی پرینتر، از جمله شیشه را دچار خط و خش هایی می کنند و به این ترتیب موجب بروز مشکلاتی در چاپ نهایی دستگاه می شوند.

  • توجه به ظرفیت پرینتر

آخرین ترفند نگهداری از پرینتر، مربوط به ظرفیت تعیین شده برای این دستگاه است. هر چاپگر، دارای ظرفیت مشخصی است که اگر بیشتر از آن مورد استفاده قرار بگیرد، فشار مضاعفی به قطعاتی مثل پاور وارد می شود. این مساله، زمینه ساز بروز آسیب های جبران ناپذیر در دستگاه شده و شما را متحمل هزینه های سنگین تعمیرات خواهد کرد. بهتر است پس از مدتی کار، چند دقیقه به پرینترتان استراحت دهید و در صورت شنیده شدن صدای فن، بلافاصله آن را خاموش کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =