اشتراک گذاری

علت صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟

صدا دادن ماشین لباسشویی مشکل شایعی است که آرامش اهالی منزل را سلب می‌ کند. دلیل این مسئله می ‌تواند موارد ساده ای همچون بارگیری نادرست لباس ‌ها، مسدود شدن فیلتر تخلیه، تراز نبودن دستگاه و… باشد. البته گاهی نیز سر و صدای بیش از حد به خاطر خرابی یکی از قطعات لباسشویی ایجاد می شود. شما باید قبل از هر اقدامی منبع مشکل را بیابید تا بتوانید در مرحله بعدی به حل آن بپردازید. از این رو در ادامه علل صدا دادن لباسشویی را بیان خواهیم کرد.

علت صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل اصلی صدا دادن ماشین لباسشویی

اصوات غیر طبیعی که از دستگاه شنیده می شود، اغلب اوقات به خاطر تراز نبودن پایه ‌های آن است. اما اگر از لحاظ تنظیم صحیح پایه ‌ها مطمئن هستید، یکی از دلایل زیر می‌ تواند علت صدا دادن ماشین لباسشویی باشد.

استهلاک کلاچ

کلاچ موظف است بین دیگ داخلی و گیربکس ارتباط ایجاد کند. این قطعه با گذشت زمان مستهلک شده، لذا عملکرد مناسبی نخواهد داشت. در چنین شرایطی هنگام چرخش دیگ صداهای بلند و غیر طبیعی به وجود می ‌آید. از آنجا که کلاچ قابل ترمیم نیست، لازم است که با نمونه جدید جایگزین شود.

خراب شدن موتور

موتور مهم‌ ترین قسمت ماشین است که معمولاً خرابی آن با بویی شبیه سوختگی همراه می ‌باشد. یکی دیگر از علائمی که نشان می‌ دهد موتور آسیب دیده، شنیده شدن صدای هوووم یا وزوز است. در صورت خرابی موتور حتماً باید برای عیب یابی و تعمیر لباسشویی خود از افراد مجرب کمک بگیرید.

آسیب دیدن پمپ تخلیه یا موتور پمپ

یکی دیگر از عواملی که می ‌تواند دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی باشد، خرابی پمپ تخلیه یا موتور آن است. پمپ تخلیه همان طور که از اسم آن پیداست، آب را به درون دیگ پمپاژ می‌ کند. علاوه بر آن هنگام آبکشی لباس ‌ها آب داخل دیگ را به بیرون هدایت می ‌نماید. حال اگر این بخش صدمه ببیند، اصوات زیادی از دستگاه به گوش می‌ رسد.

این مطلب مفید رو از دست نده : روشن نشدن لباسشویی

ایراد در تسمه

ماشین‌ های لباسشویی در دو مدل درب از بالا و درب از جلو ساخته می ‌شوند. در انواعی که درب دستگاه در بخش بالا وجود دارد، تسمه جهت اتصال موتور به شفت تعبیه می ‌گردد. اما در آن دسته از لباسشویی ‌هایی که درب از جلو باز می ‌شود، تسمه برای متصل کردن موتور به سبد شستشو کاربرد دارد. حال اگر تسمه آسیب ببیند یا به هر دلیلی در عملکرد آن اختلال ایجاد گردد، از دستگاه صداهای غیر طبیعی شنیده می ‌شود.

معیوب بودن تسمه کاهش حرکت دیگ

در ساختار لباسشویی ‌های امروزی یک سری تسمه ها جهت کاهش حرکت دیگ به کار می ‌روند. حال در اثر گذشت زمان این تسمه‌ ها صدمه می ‌بینند یا بیش از حد کش پیدا می ‌کنند. بنابراین دیگ به هنگام چرخش با بخش اتاقک برخورد کرده و لرزش ‌هایی به وجود می ‌آید. به همین دلیل ممکن است که وسیله شما صداهای  ضربه مانندی ایجاد نماید.

اغلب اوقات حجم زیاد لباس ها باعث خرابی تسمه کاهش حرکت دیگ و صدا دادن ماشین لباسشویی می ‌شود. در صورت بروز این مشکل کارشناسان مرکز سخت ‌افزار ایران تسمه جدیدی را جایگزین قطعه خراب می‌ کنند.

فرسودگی تسمه پمپ

در لباسشویی ‌هایی که درب در بخش بالا وجود دارد، تسمه باعث حرکت پولی در پمپ تخلیه می ‌شود. تسمه پمپ هم مانند دیگر قطعات به مرور زمان فرسوده یا پاره می‌ گردد. با آسیب دیدن این بخش هنگام شستشو صداهای جیغ مانندی به گوش می ‌رسد. در این مواقع کارشناسان برای رفع مشکل تعویض تسمه را پیشنهاد می کنند.

مشکل در دریچه ورودی آب

چنانچه سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی موقع پر شدن آن شنیده شود، به احتمال زیاد دریچه ورودی آب ایراد پیدا کرده است. پس از مدتی رسوبات و مواد معدنی مسیر ورود آب به دستگاه را مسدود خواهند کرد؛ بنابراین صداهای غیر طبیعی تولید می شود. در چنین حالتی چاره کار این است که دریچه ورودی آب را تعویض نمایید.

صدمه دیدن کمک فنر

خرابی کمک فنر هم می ‌تواند یکی دیگر از دلایل صدا دادن ماشین لباسشویی باشد. کمک فنرها وظیفه جذب ارتعاشات دیگ را بر عهده دارند. حال اگر این بخش‌ ها صدمه ببینند، موقع چرخش دیگ صداهای زیادی تولید می‌ شود. در صورت آسیب دیدن کمک فنر باید در اسرع وقت جهت تعمیر لباسشویی اقدام کنید. زیرا بی‌ توجهی به این مسئله خرابی سایر قطعات ماشین را به دنبال دارد.

خرابی بلبرینگ های دیگ

بلبرینگ دیگ کمک می کند سبد شستشو هنگام چرخش حرکت آزادانه ‌ای داشته باشد. بلبرینگ‌ ها اغلب به دلیل استفاده از شوینده ‌های بی ‌کیفیت و ریختن حجم بالای لباس ‌ها درون دیگ آسیب می ‌بینند. حتی ممکن است شدت صدمات در حدی باشد که این قطعات شکسته شوند.

چنانچه صداهایی شبیه به ناله را از وسیله خود شنیدید، باید به خرابی بلبرینگ ها شک کنید. البته علاوه بر اصوات زیاد ممکن است در اطراف لاستیک دور دیگ نیز نشتی دیده شود. در این گونه موارد کارشناسان مرکز سخت ‌افزار ایران جهت رفع مشکل، بلبرینگ ‌ها و حتی لاستیک دور دیگ را تعویض می ‌کنند.

مستهلک شدن بالشتک موتور

استهلاک بالشتک موتور نیز می ‌تواند صدا دادن ماشین لباسشویی را به دنبال داشته باشد. این قطعه وظیفه دارد قدرت را از موتور دستگاه به شفت منتقل کند. بالشتک موتور پس از مدتی فرسوده و مستهلک می ‌شود. لذا شاخک ‌های به کار رفته در آن لغزش پیدا کرده و سر و صدای زیادی را ایجاد می ‌کنند. همچنین امکان دارد که در اثر متوقف شدن شفت، سبد دستگاه نتواند به خوبی بچرخد. لذا طبیعی است که اصوات زیادی از لباسشویی به گوش برسد.

خراب شدن گیربکس

چنانچه گیربکس لباسشویی خراب شود، دنده‌ های موجود در آن باعث تولید صداهای ناهنجار می‌ شوند. از آنجا که احتمال وقوع این مسئله پایین است، باید از کارشناسان کارکشته درخواست کمک کنید تا از بابت خرابی گیربکس مطمئن شوید.

آسیب ‌دیدگی پولی موتور

به مرور زمان حجم بالایی از گرد و خاک، گریس یا خورده‌ های لاستیک در بخش پولی تجمع می ‌یابند. در چنین شرایطی مشکلاتی مانند صدا دادن ماشین لباسشویی رخ می ‌دهد. این آواها که معمولاً به صورت ضربه‌ یا جیغ هستند، موقع چرخش دیگ یا تخلیه شنیده می ‌شوند. لذا ضروری است بخش پولی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم تعویض گردد.

شکسته شدن سه‌ نظام نگهدارنده درام

استفاده مداوم از ماشین باعث می‌ شود سه نظام نگهدارنده دیگ یا شاخه‌ های آن بشکنند. حال اگر سرعت چرخش زیاد باشد، با لنگر انداختن درام ممکن است که بخش هیتر نیز درگیر شود. شکسته شدن سه نظام گاهی خرد شدن یاتاقان‌ ها را هم دنبال دارد. در این موارد باید تعمیر ماشین لباسشویی در کرج را بر عهده متخصصین متبحر و حاذق بگذارید.

انواع مختلف صداهای ماشین لباسشویی

هنگامی که دستگاه شما نقص فنی پیدا می ‌کند، صداهای مختلفی از آن شنیده می ‌شود که هر یک مربوط به ایراد خاصی هستند. به همین دلیل بهتر است انواع اصوات و دلایل بروز آن ها را بشناسید تا بتوانید به موقع برای رفع اختلالات اقدام کنید. به طور کلی صدا دادن ماشین لباسشویی ممکن است به یکی از اشکال زیر باشد:

صدای کلیک

در صورتی که هنگام چرخش دستگاه آوایی شبیه کلیک شنیده شود، به احتمال زیاد یک جسم خارجی در لاستیک دور درب یا واشر تخلیه گیر کرده است. لذا توصیه می شود این دو بخش جهت اطمینان از عدم وجود اشیایی مثل دکمه، سنجاق و… مورد بررسی قرار گیرند.

صدای تق تق

علت شنیده شدن تق تق از ماشین معمولا به خاطر پر بودن بیش از حد آن است. البته صدمه دیدن پولی، بلبرینگ و موتور نیز باعث این مشکل می شوند.

صدای وزوز یا هووم

چنانچه صدای غیر طبیعی لباسشویی به شکل وزوز یا هووم باشد، بیانگر وجود جسم خارجی در پمپ است. در چنین شرایطی احتمال دارد که اشیاء ریز به داخل خود پمپ نیز راه پیدا کنند و به آن صدمه برسانند. بنابراین چاره ‌ای جز تعویض پمپ باقی نمی ‌ماند.

صدای خرخر

صدا دادن ماشین لباسشویی ممکن است به شکل خرخر باشد. این صوت یکی از ایرادات متداولی است که نشان می ‌دهد جسمی خارجی در لوله تخلیه وجود دارد. توصیه می‌ شود برای رفع انسداد لوله تخلیه در اسرع وقت اقدام کنید؛ چون این مشکل باعث ترکیدن لوله می گردد.

صدای زوزه

صدای زوزه معمولاً نشانه خراب شدن پمپ ماشین است، مخصوصاً اگر به هنگام تخلیه و آبکشی شنیده شود. از این رو باید در اسرع وقت برای تعمیر پمپ اقدام کنید.

صدای جیر جیر

شنیدن جیرجیر به تراز نبودن دستگاه یا پر کردن بیش از حد آن مربوط می ‌شود. لذا باید لباس های اضافی را از دیگ خارج سازید و پایه های وسیله را مجددا تنظیم نمایید. در مواردی هم جیرجیر ناشی از نقص فنی قطعاتی مثل پمپ تخلیه، بلبرینگ، فنر، موتور، لاستیک دور درب و… است.

صدا دادن لباسشویی در مرحله خشک کن

چنانچه صدا دادن لباسشویی تنها مربوط به مرحله خشک کردن لباس ‌ها باشد، باید علت را در تراز نبودن دستگاه جستجو کنید. همچنین ممکن است که استفاده از حجم بالای البسه و وجود جسم خارجی در دیگ سبب بروز این مسئله گردند. در مواردی هم پارگی تسمه، فرسودگی بلبرینگ‌ ها و خرابی پمپ تخلیه موجب ایجاد صدا در مرحله خشک کن می‌ شوند.