اشتراک گذاری

11 ترفند کاربردی در ویندوز 11

ترفندهای ویندوز 11 اقدامات ساده و در عین حال کاربردی هستند که امکان دسترسی به قابلیت های بیشتری از این سیستم عامل را برای شما فعال می کنند. درواقع با استفاده از ترفندهایی که در ادامه این مقاله معرفی می کنیم، استفاده حرفه ای تری از ویندوز 11 خواهید داشت. این نسخه، به عنوان جدیدترین tnhj از سیستم عامل محبوب مایکروسافت، با تغییرات ظاهری و کاربری متعددی عرضه شد.

در ادامه این مقاله، کاربردی ترین ترفندهای ویندوز 11 را به شما آموزش می دهیم تا با استفاده از آنها از تمامی قابلیت های جذاب این سیستم عامل لذت ببرید. شما می توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در این زمینه با نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج تماس گرفته و با کارشناسان تعمیرات لپ تاپ در ارتباط باشید.

ترفندهای ویندوز 11

جذاب ترین ترفندهای ویندوز 11

ویندوز 11 به عنوان یکی از جدیدترین و جذاب ترین نسخه های این سیستم عامل محبوب، ترفندهای جالبی دارد. این ترفندها به سادگی قابل اجرا هستند و تجربه لذت بخش تری از استفاده از این نسخه را برای شما فراهم می کنند. به عنوان بخشی از جذاب ترین ترفندهای ویندوز 11 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالسازی منوی راست کلیک کلاسیک در ویندوز 11

یکی از ترفندهای جالبی که می توان در ویندوز 11 از آن استفاده کرد، مربوط به فعال کردن منوی راست کلیک به شکل کلاسیک است. پس از بروز رسانی ویندوز و نصب نسخه جدید آن، متوجه می شوید که در اکسپلورر منوی راست کلیک جدیدی طراحی شده است. مایکروسافت با این کار قصد داشته شلوغی بیش از حد منوی راست کلیک در نسخه های قبلی را کاهش دهد. اما ممکن است کار کردن با این منو را دوست نداشته باشید و بخواهید منوی کلاسیک قبلی را بازگردانید.

بدین منظور می توانید از یکی از ترفندهای ویندوز 11 استفاده کنید. برای فعال کردن منوی راست کلیک کلاسیک در ویندوز 11، عبارت regedit را در منوی استارت تایپ کرده و آن را باز کنید. سپس به آدرس HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\CLSID بروید و داخل CLSID  کلید جدیدی ایجاد کنید. برای این کار روی CLSID راست کلیک کرده و از منوی New گزینه Key را انتخاب کنید. حالا نام کلید جدید را از کادر {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} کپی کرده و روی کلید جدید، راست کلیک کنید.

حالا باید مجددا از منوی New گزینه Key را انتخاب کنید. نام کلید جدید را  InprocServer32 قرار دهید. روی  InprocServer32 کلیک تا گزینه ‌ای به نام (Default) ظاهر شود. سپس یک بار (Default) را باز کرده و بدون اینکه کاری کنید، اینتر یا Ok را بزنید تا عبارت (value not set) از ستون Data پاک شود. بعد از بستن رجیستری و ریستارت کردن سیستم، می توانید از منوی قدیمی راست کلیک استفاده کنید.

فعالسازی منوی راست کلیک کلاسیک در ویندوز 11
فعالسازی منوی راست کلیک کلاسیک در ویندوز 11
 • حذف آیکن ‌های پیش فرض تسکبار

یکی دیگر از ترفندهای ویندوز 11، مربوط به حذف آیکن هایی است که به صورت پیش فرض در تسکبار قرار داده شده اند. برای حذف آیکن های  Microsoft Teams، ویجت‌ ها و … در این بخش، کافی است تنظیمات یا Settings را باز کرده و گزینه های Personalization  وTaskbar را به ترتیب انتخاب کنید. هریک از گزینه ها را که خاموش کنید، آیکن آن برنامه هم از تسکبار حذف می شود.

 • نمایش فولدرها در منوی استارت ویندوز 11

نمایش پوشه ها در ویندوز 11 با نسخه قبلی این سیستم عامل کمی تفاوت دارد. اگر می خواهید پوشه های اصلی در منوی استارت دیده شوند، وارد تنظیمات شده و بعد از انتخاب قسمت Personalization ، Start  در انتهای صفحه باز کنید. در گام بعدی،Folders  را انتخاب کرده و فولدرهای اصلی را برای نمایش در منوی استارت فعال نمایید.

نمایش فولدرها در منوی استارت ویندوز 11
 • غیر فعالسازی VBS در WIN11

با استفاده از یکی دیگر از ترفندهای ویندوز 11 می توانید VBS را غیرفعال کنید. VBS مخفف عبارت Virtualization-Based Security، یک قابلیت امنیتی است که برای کاهش خطر ویروسی شدن ویندوز اضافه شده است. وقتی این قابلیت فعال است، سرعت اجرای بازی ها کاهش پیدا می کند؛

بنابراین اگر گیمر هستید، ممکن است بخواهید آن را غیرفعال کنید. بدین منظور وارد تنظیمات ویندوز شده و مسیر Privacy and security > Windows Security > Device security را طی کنید. سپس گزینه Core isolation details  را در بالای صفحه انتخاب کرده وMemory integrity  را غیرفعال کنید. بعد از ریستارت کردن سیستم، VBS  غیر فعال می شود.

غیر فعالسازی VBS در WIN11
 • دسترسی به Volume Mixer ویندوز 11

در ویندوز 10 و نسخه های قبل تر، میشد تنظیمات صدایا هر برنامه را به سادگی تغییر داد. اما در ویندوز 11، ابزار Volume Mixer  در داخل settings پنهان است و دسترسی به آن ساده نیست. به همین دلیل یکی از ترفندهای ویندوز 11، نحوه دسترسی به همین گزینه را پوشش می دهد. برای دسترسی به Volume Mixer روی آیکون اسپیکر راست کلیک کرده و Open Volume Mixer  را انتخاب کنید.

دسترسی به Volume Mixer ویندوز 11
 • تنظیمات File explorer در ویندوز یازده

در ادامه معرفی ترفندهای ویندوز 11، به یکی از ترفندهای جالب این نسخه می رسیم که تنظیمات جذاب و کاربردی را در منوی کاربردی به شما ارائه می دهند. مثلا با استفاده از این منو می توانید پسوند فایل‌ ها را در Explorer فعال کنید تا کار با فایل‌ها راحت تر شود. عبارت File Explorer Options را داخل استارت تایپ کرده و اینتر را بزنید تا منو فعال شود.

تنظیمات File explorer در ویندوز یازده
 • تنظیمات Notifications ویندوز 11

یکی دیگر از ترفندهای ویندوز 11 مربوط به اعلان هاست که می توانید آنها را به راحتی تنظیم کنید. برای این کار، قسمت Notifications  را در Settings انتخاب کرده و تمامNotification ها را غیرفعال کنید. البته می ‌توانید تنها Notification های یک برنامه خاص را غیر فعال کنید.

تنظیمات Notifications ویندوز 11
 • فعالسازی Dark Mode و Night light در WIN11

ویندوز 11 قابلیتی به نامDark Mode  و  Night lightدارد که خستگی چشم کاربران را در صورت خیره شدن مداوم به نمایشگر کاهش می دهد. برای فعال کردن حالت شب یا تاریک در این سیستم عامل، وارد تنظیمات شده و مسیر personalization > colors را دنبال کنید. سپس جلوی Choose your mode گزینه light را به Dark تغییر دهید. با طی کردن مسیر System > Display هم می توانید Night light را فعال کنید تا نور آبی نمایشگر کاهش پیدا کرده و هاله ای از رنگ قرمز در تصویر دیده شود.

فعالسازی Dark Mode و Night light در WIN11
 • تغییر برنامه ‌های پیش ‌فرض ویندوز 11

با اجرای نهمین مورد از ترفندهای ویندوز 11 می توانید برنامه های پیش فرض این سیستم عامل را تغییر دهید. منوی انتخاب برنامه‌ های پیشفرض در این نسخه، جور دیگری تقسیم بندی شده و به همین دلیل تنظیمات آن به سادگی نسخه های قبلی نیست. پس از باز کردن تنظیمات، Apps > Default apps را بزنید. گزینه ‌های مرورگر، پلیر و … باید در این بخش مشاهده شوند؛

 اما گویا مایکروسافت در این بخش با کاربران شوخی داشته و آنها را کمی به دردسر انداخته است! به عنوان مثال برای تغییر مرورگر پیشفرض به Firefox باید بعد از نصب آن به این منو مراجعه کرده و Firefox را پیدا کنید. سپس باید برای هرکدام از پسوندها Firefox  را انتخاب کنید. حتی با انتخاب هرکدام از پسوندها نیز همچنان مرورگر مایکروسافت اج (Edge) به صورت متمایزی برای انتخاب به شما پیشنهاد داده می شود.

تغییر برنامه ‌های پیش ‌فرض ویندوز 11
 • خاموش کردن نمایش تبلیغات در ویندوز 11

یکی دیگر از ترفندهای ویندوز 11، برای خاموش کردن نمایش تبلیغات کاربرد دارد. از این طریق می توانید تبلیغات آزاردهنده و ناگهانی را غیرفعال کرده و با آرامش خاطر، اپ های مورد نظرتان را اجرا کنید. مسیر Privacy and security > General را در تنظیمات طی کرده و ضمن غیرفعال کردن هر چهار گزینه، تبلیغات و پیشنهادات اضافی مزاحم را غیرفعال کنید.

 • دانلود و انتخاب تم در ویندوز 11

آخرین مورد از ترفندهای ویندوز 11 مربوط به دانلود و انتخاب تم است. بدین منظور در دسکتاپ راست کلیک کرده و Personalize  را انتخاب کنید. حالا در سمت راست Themes را باز کرده و از بین 8 تم پیش فرض، تم مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. همچنین می توانید برای دانلود و نصب تم‌ های بیشتر، دکمه Browse themes را انتخاب کنید.

دانلود و انتخاب تم در ویندوز 11
5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 15 =