اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

آموزش عیب یابی و تعمیر ماوس

آموزش عیب یابی و تعمیر ماوس ، یک راهنمای کامل است که نحوه رفع اشکالات mouse را به شما آموزش می دهد. ماوس رایانه گاهی ایراداتی پیدا می کند که موجب مختل شدن روند کاری آن می شوند. مثلا ممکن است ناگهان موس از کار بیفتد یا کلیدهای آن عمل نکنند. در این مقاله ضمن آموزش عیب یابی و تعمیر ماوس، خواهید دانست که چطور مشکلات و ایرادات عملکردی این قطعه مهم و کاربردی را برطرف کنید. البته اگر نیاز به دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه داشته باشید، تیم تعمیرات کامپیوتر در کرج، در مرکز سخت افزار ایران، سرویس های مربوطه را به شما ارائه می دهند.

عیب یابی و تعمیر ماوس

عیب یابی و تعمیر ماوس چگونه انجام می شود؟

پیش از تعمیر ماوس باید آن را عیب یابی کرد. این کار باعث می شود تکنسین بداند که دقیقا کدام بخش های دستگاه آسیب دیده اند و آیا می توان آنها را ترمیم کرد یا نیاز به تعویض دارند. به طور کلی موس کامپیوتر چند مشکل رایج دارد که در بیشتر مدل ها و برندها مشترک هستند. ما نحوه عیب یابی و تعمیر ماوس در صورت بروز این مشکلات را به تفکیک بررسی کرده و به شما آموزش می دهیم.

شناسایی نشدن ماوس در سیستم

اگر mouse که از آن استفاده می کنید در رایانه یا لپ تاپ شناسایی نمی شود، احتمالا ایراد از کابل یا آی سی اصلی ماوس است. البته باید اول ماوس را روی سیستم های دیگر امتحان کرده و مطمئن شوید که ایراد از رایانه شما نیست. در این شرایط، تعمیرکاران کابل موس را با استفاده از مولتی متر تست می کنند. اگر کابل سالم بود و ماوس توسط سیستم شناسایی نشد، یعنی آی سی آسیب دیده و باید تعویض شود.  

بیشتر بخوانید: چرا لپ تاپ بوت نمی شود؟

کار نکردن کلیدهای ماوس یکی از راه های عیب یابی و تعمیر ماوس 

یکی دیگر از مشکلات ماوس، کار نکردن کلیدهای چپ و راست آن است. برای عیب یابی و تعمیر ماوس در این شرایط باید کلیدهای چپ و راست را تعویض کرد. البته گاهی هم با تمیز کردن کنتاکت، مشکل حل می شود.

از کار افتادن غلطک ماوس

مشکل دیگری که در تعمیرات ماوس مطرح می شود، مربوط به زمانی که است که غلطک از کار می افتد. در این حالت نمی توانید در صفحات بالا و پایین بروید و اصطلاحا اسکرول کنید. با تمیز کردن اهرم مربوط به غلطک یا تعمیر و تعویض این بخش، می توان مشکل را حل کرد.

کار نکردن جهت نما یکی از روش های عیب یابی و تعمیر ماوس

ایراد بعدی که در اکثر  ماوس ها به وجود می آید، کار نکردن جهت نماست. یعنی ماوس در سیستم شناسایی شده و کلیدها و غلطک هم به درستی کار می کند، اما جهت نما از کار افتاده است. معمولا در چنین مواردی، ال ای دی قرمز رنگ زیر ماوس هم خاموش می شود. خرابی آی سی یا قلع مردگی پایه ها می تواند علت بروز این مشکل باشد. برای عیب یابی و تعمیر ماوس در این شرایط، باید چشمی یا منعکس کننده نور را تمیز کرده و یا آی سی آسیب دیده را تعویض نمود.

بیشتر بخوانید: اتصال همزمان چند مانیتور به لپ تاپ

آموزش تعمیر دکمه موس نوری

در ادامه آموزش عیب یابی و تعمیر ماوس، جالب است بدانید که دکمه موس نوری به شکل زیر ترمیم می شود:

  • پیچ را باز کنید.
  • قاب بالایی ماوس را جدا کرده و دقت کنید که این قاب بر اثر فشار زیاد، نشکند.
  • دکمه های پلاستیکی را به آرامی جدا نمایید.
  • دقت کنید که هنگام رفع اشکالات mouse، اسکرول نباید جابجا شود.
  • اگر به پشت دکمه ها نگاه کنید، ممکن است مشکلاتی در چند دندانه کوچکی که در آن ها قرار دارد ببینید. این دندانه ها به دلیل فشار دائمی به محرک های کوچک درون ماوس به وجود می آیند.
  • دندانه ها را با استفاده از سوهان ناخن، تمیز کنید.

آموزش تعویض یا تعمیر سیم موس آسیب دیده

ممکن است برای عیب یابی و تعمیر ماوس، نیاز به ترمیم یا حتی تعویض سیم این قطعه باشد. برای انجام دادن این کار نیاز به دستگاه لحیم کاری، قیچی، پیچ گوشتی، پیچ گوشتی کوچک، چسب قابل فرم دهی سوگرو، چاقوی اسکالپل کوچک، سیم چین و انبردست، ابزاری هستند که برای تعویض سیم موس به آنها نیاز دارید. قاب دور موس را از آن جدا کرده و بخش کلیک را نیز جدا نمایید.

قسمت زیرین موس را نیز با احتیاط جدا کرده و پیچ های مدار را با پیچ گوشتی، باز کنید. پس از لخت کردن دور سیم، تمامی سیم ها را برای لحیم کاری آماده کنید. دقت داشته باشید که لحیم کاری سیم های ماوس نیاز به مهارت و تخصص دارد. اگر قبلا در این زمینه تجربه نداشته اید، پیشنهاد می دهیم انجام این کار را به تکنسین های تعمیرات ماوس محول نمایید.