اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

بررسی تفاوت حافظه RAM و VRAM

در لپ تاپ های جدیدتر سعی شده تا از دو حافظه مجزا به منظور افزایش سرعت استفاده شود. رم و وی رم دو نوع حافظه ای است که در برخی از لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت حافظه RAM و VRAM برای بسیاری از کاربران مشخص نیست و نمی دانند که چه تفاوتی بین این دو وجود دارد. برای درک تفاوت رم و وی رم باید ابتدا با عملکرد و نقش آن ها در لپ تاپ ها آشنا شد تا در ادامه بتوان به بررسی تفاوت هایی که بین این دو حافظه وجود دارد پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت حافظه RAM و VRAM بپردازیم. ابتدا بیایید با تعریف مجزای هر یک از این حافظه ها شروع کنیم.

تفاوت حافظه RAM و VRAM

حافظه رم ( RAM ) چیست؟

برای درک تفاوت حافظه RAM و VRAM، باید ابتدا نقش و معنای هر یک از این حافظه ها را یاد گرفت. حافظه رم در واقع به معناسی حافظه دسترسی تصادفی است. تمامی فرایند هایی که در لپ تاپ در حال انجام است، مانند برنامه هایی که در حال اجرا شدن هستند یا پنجره هایی که در وب یا سایر برنامه ها باز هستند، درون این حافظه تصادفی قرار می گیرند و در آن جا پیش می روند. تمام نرم افزار هایی که به تازگی باز شده اند و در حال استفاده شدن هستند باید روی این حافظه دسترسی تصادفی قرار بگیرند تا بتوان از آن ها استفاده کرد.

بازی هایی که روی لپ تاپ اجرا می شوند نیز بخشی از حافظه رم را مصرف کرده تا باز شوند و بتوان از آن ها استفاده کرد. حال نکته مهمی که در خصوص رم وجود دارد این است که این حافظه می تواند در سیستم های مختلف اندازه های متفاوتی داشته باشد. بیشتر بودن اندازه رم به معنی کارایی و سرعت بیشتر سیستم است. ارتقای رم در برخی از سیستم ها امکان پذیر است و کاربران از این راه برای ارتقای سیستم خود استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: ریکاوری عکس در موبایل

تعریف حافظه VRAM و عملکرد آن در سیستم

وی رم در سیستم های مختلف عملکردی تقریبا مشابه با رم دارد. از این رو تفاوت حافظه RAM و VRAM را باید در موارد دیگری جست و جو کرد. وی رم نیز در اختیار برخی از برنامه های سیستم بوده و برنامه های در حال اجرا برای پیش رفتن و اجرا شدن شان باید حافظه وی رم را مصرف کنند. با این حال تفاوت رم و وی رم در جایی است که این دو مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که رم در اختیار برنامه های در حال اجرا و فرایند های مختلف سیستم است، حافظه وی رم در اختیار کارت گرافیک سیستم بوده و برای اجرای محتوا های گرافیکی و ویدئویی مصرف می شود.

نمایشگر سیستم نیز برای نمایش محتوا های تصویری و ویدئویی و حتی تصاویر پس زمینه خود از حافظه وی رم استفاده می کند. در نتیجه محل قرار گیری این دو حافظه نیز متفاوت است و حافظه وی رم در واقع در کارت گرافیک تعبیه شده است. با توجه به این موارد، تعریف وی رم حافظه دسترسی تصادفی ویدئویی است. کارت گرافیکی که به یک حافظه وی رم مجهز است می تواند برای مدیریت محتوا های ویدئویی از این حافظه استفاده کند.

شباهت و تفاوت حافظه RAM و VRAM

همان طور که در تعاریف ارائه شده برای هر دوی این حافظه ها متوجه شدید، این حافظه ها هر دو حافظه دسترسی تصادفی هستند. تفاوت حافظه RAM و VRAM در این است که یکی از آن ها در اختیار پردازنده و سیستم است و دیگری در اختیار کارت گرافیک. عملکرد هر دو تقریبا یکی است و محل کاربرد آن ها را می توان به عنوان تفاوت رم و وی رم در نظر گرفت.

به دلیل محل استفاده متفاوت این حافظه ها، اگر در هر یک از آن ها خرابی یا اختلالی ایجاد شود نیز مشکلات متفاوتی در سیستم ایجاد خواهد شد و قطعا روند تعمیرات لپ تاپ مورد نظر نیز متفاوت خواهد بود. در صورت خرابی رم سیستم نمی تواند برنامه های مختلف را به درستی اجرا کرده و یک سری فرایند های معمول را پیش ببرد. در مقابل زمانی که سیستم نمی تواند تنظیمات سطح بالای گرافیکی را ارائه دهد و محتوا های ویدئویی قابل نمایش داده شدن نیستند، می توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد وی رم دچار مشکل شده است.

آیا امکان استفاده از رم و وی م به جای هم وجود دارد؟

سوال مهمی که در این جا مطرح می شود این است که آیا با توجه به شباهت ها و تفاوت حافظه RAM و VRAM می توان از این دو حافظه به جای هم استفاده کرد؟ آیا وجود یکی کافی است یا خیر؟ پاسخ به این سوال خیر است، چرا که نوع کاربرد و محل استفاده از این حافظه ها متفاوت است. از این رو نمی توان اگر مشکلات به وجود آمده در سیستم مربوط به حافظه رم است، با استفاده از یک حافظه وی رم مشکلات آن را برطرف کرد.

حتی در مواردی ممکن است جا به جا کردن رم با وی رم یا به عکس موجب بروز یک سری مشکلات و اختلالات در سیستم مورد نظر نیز شود. برای مثال ممکن است در زمان بوت شدن لپ تاپ یکسری اختلالات در سیستم به وجود بیاید. ارتقای هر یک از این حافظه ها نیز نمی تواند موجب رفع نقص نبود دیگری شود. برای مثال نمی توان انتظار داشت با ارتقای رم عملکرد اجرای گرافیکی سیستم در سطوح بالا برطرف شود و محتوا های ویدئویی با سرعت و کارایی بالا اجرا شوند.

بیشتر بخوانید: سیاه شدن صفحه گوشی

چرا ارتقای رم نمی تواند مشکل نبود وی رم را حل کند؟

پیش از این گفتیم که نمی توان صرفا با ارتقای رم مشکل نبود وی رم را حل کرد. اما چرا؟ دلیل آن تفاوت حافظه RAM و VRAM است و به همین دلیل است که برخی از سیستم ها اختصاصا برای کار های گرافیکی سطح بالا طراحی می شوند یا این که برخی لپ تاپ ها را به عنوان لپ تاپ های مخصوص گیمینگ معرفی می کنند. در سیستم هایی که فاقد کارت گرافیک مجزا هستند و کارت گرافیک آن ها با پردازنده یکپارچه شده است، از حافظه رم برای اجرای برخی بخش های گرافیکی استفاده می شود.

اما این ظرفیت محدود است و هر چقدر هم اندازه رم افزایش یابد قطعا نمی تواند مانند حافظه وی رم، اجرای محتوا های ویدئویی با سطوح بالای گرافیکی را مدیریت کند. تفاوت رم و وی رم در نوع طراحی و ساخت آن ها نیز هست و حافظه وی رم به گونه ای طراحی شده که می تواند با قدرت و عملکردی بالا محتوا های ویدئویی با گرافیک بالا و رزولوشن 4K را اجرا و مدیریت کند. این قابلیت در طراحی رم لحاظ نشده است. سرعت انتقال داده ها در وی رم به نسبت رم بسیار سریع تر و راحت تر است، چرا که این حافظه در کنار یک پردازنده گرافیکی و یک کارت گرافیک مجزا قرار گرفته است.

حافظه رم و وی رم در چه مواردی با هم استفاده می شوند؟

حال که به درک کاملی از تفاوت حافظه RAM و VRAM رسیدیم، می توان به راحتی متوجه شد که در چه مواقعی استفاده از هر دوی این حافظه ها در سیستم ضرورت دارد. در کل در لپ تاپ هایی که به اجرای محتوا های گرافیکی و ویدئویی سطح بالا نیاز باشد، علاوه بر حافظه رم از حافظه وی رم نیز استفاده می شود.

بنابراین برای اجرای محتوا های ویدئویی با کیفیت، بازی های ویدئویی سنگین و داده های گرافیکی سه بعدی، سیستم مورد نظر باید به رم و وی رم مجهز باشد. در کنار این دو مورد، پردازنده، مادربرد و سایر مشخصات سخت افزاری یک سیستم نیز در قدرت عملکرد گرافیکی آن موثرند و قطعا باید آن ها را نیز در نظر گرفت. تفاوت رم و وی رم تنها موردی نیست که در خرید یک سیستم کارامد و متناسب با نیاز باید در نظر داشت.

از طرفی نیز بحث ارتقای رم و وی رم مطرح می شود که در این زمینه نیز باید به قابلیت های سیستم و شرایط ارتقای هر یک از این حافظه ها در صورت نیاز توجه کرد. برای مثال برای این که بتوان در یک سیستم رم را ارتقا داد حتما باید پردازنده و مادربرد نیز بتوانند با این ارتقای رم سازگاری پیدا کرده و اختلالی در عملکرد سیستم ایجاد نشود.