اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

همه چیز درباره قطع شدن صدای تلویزیون

قطع شدن صدای تلویزیون، مشکلی نسبتا رایج است که در دستگاه های برندهای مختلف مشاهده می شود. آیا می دانید علت بروز این مشکل چیست و چرا گاهی صدای تلویزیون قطع می شود؟ معمولا این مشکل دلایل مختلفی دارد و راهکارهای متفاوتی هم برای حل آن وجود دارد. ممکن است قطعات و مدارهای مربوط به صدا آسیب دیده باشند و یا هیچ ایراد سخت افزاری وجود نداشته باشد.

در هر صورت باید دلایل احتمالی را بشناسید تا بتوانید اقدام به عیب یابی تلویزیون و تعمیر آن کنید. همکاران ما در نمایندگی تعمیرات تلویزیون در کرج، فهرستی از مهم ترین دلایل قطع شدن صدای تلویزیون را به همراه روشهای رفع این مشکل به ما داده اند که آن را به شما ارائه می دهیم.

دلایل قطع شدن صدای تلویزیون

ساده ترین و ابتدایی ترین دلیل صدا نداشتن تلویزیون، بسته بودن صدا از روی ریموت کنترل است. ممکن است حواستان نبوده باشد و صدای دستگاه را قطع کرده باشید. همچنین ممکن است تنظیمات صدای تلویزیون به هر دلیلی به هم ریخته باشد و صدا قطع شده باشد.

خرابی اسپیکر و قطعی مدارهای آن هم یکی از دلایل قطع شدن صدای تلویزیون به شمار می رود که تقریبا در همه مدل ها و برندها نیز صدق می کند. معیوب بودن مین برد هم می تواند باعث بی صدا شدن تلویزیون شود.

قطع شدن صدای تلویزیون

برای رفع مشکل قطعی صدای تلویزیون چه کنیم؟

  • بررسی ریموت کنترل تلویزیون

اگر دیدید صدای تلویزیون شما قطع شده است، حتما اول ریموت کنترل را امتحان کنید. با دکمه ولوم روی کنترل، صدای تلویزیون را زیاد کنید. اگر علی رغم بالا رفتن عدد، صدای تلویزیون همچنان قطع بود، روشهای دیگر را امتحان کنید. ممکن است باتری ریموت کنترل تمام شده باشد یا به هر دلیل دیگری، ارتباط آن با تلویزیون برقرار نشود.

  • چک کردن گیرنده دیجیتال تلویزیون

شاید گیرنده دیجیتال شما ایراد دارد و باعث قطع شدن صدای تلویزیون شده است. بنابراین بد نیست گیرنده دیجیتال را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که صدا از این بخش قطع نشده است. همچنین اتصالات گیرنده را هم چک کرده و مطمئن شوید که به درستی به تلویزیون وصل شده اند.

  • آیا گزینه Mute فعال نیست؟

ممکن است گزینه میوت فعال شده باشد و صدای تلویزیون به همین دلیل قطع شده باشد. اگر این گزینه فعال باشد، صدا قطع می شود. معمولا با زدن دکمه افزایش صدا، این گزینه غیر فعال می شود اما بهتر است آن را بررسی کرده و مطمئن شوید.

  • آیا وسایل و تجهیزات جانبی سالم هستند؟

وصل بودن وسایل جانبی مثل هدفون به تلویزیون، می تواند باعث قطع شدن صدای این دستگاه شود. بنابراین مطمئن شوید که هدفون به تلویزیون وصل نیست.

  • اصلاح تنظیمات صدای تلویزیون

یکی از بهترین راهکارهای رفع مشکل صدا نداشتن تلویزیون، اصلاح تنظیمات صداست. حتما بررسی کنید تنظیمات MTS تلویزیون روی MAIN یا STEREO تنظیم شده باشد. اگر گزینه ای غیر از این ست شده باشد، امکان قطع شدن صدا وجود دارد. معمولا با اصلاح تنظیمات صدا در این شرایط، مشکل حل شده و صدای تلویزیون به حالت عادی باز می گردد.

  • بررسی تنظیمات افکت صدا

بیشتر تلویزیون ها دارای تنظیمات افکت برای صدا خروجی هستند. با برگرداندن تنظیمات افکت به حالت عادی، می توانید صدای تلویزیون خود را وصل کنید.

  • عیب یابی و تعمیر اسپیکر تلویزیون

اگر مشکل قطع شدن صدای تلویزیون با روشهایی که ذکر کردیم برطرف نشد، باید اقدام به بررسی یا ترمیم اسپیکرها کنید. مطمئن شوید که بلندگوها به عنوان بلندگوی مرکز تنظیم نشده باشند. برخی از تلویزیون ها به اسپیکرها اجازه می دهند تا هنگام استفاده از گیرنده چند کانال، به عنوان بلندگو کانال مرکز عمل کنند. این مسئله می تواند موجب قطعی صدای تلویزیون شده یا مشکلاتی را ایجاد کند. پس مطمئن شوید که بلندگوها در منوی تلویزیون روشن هستند.

  • تعمیر یا تعویض مین برد

متاسفانه این احتمال هم وجود دارد که قطع شدن صدای تلویزیون، ناشی از خرابی مین برد باشد. اگر تعمیرکار در بررسی های اولیه متوجه شد که ایراد از مین برد است، باید این قطعه ترمیم یا تعویض شود. توصیه اکید می کنیم در صورت خرابی این قطعه، خودتان کاری نکنید. مین برد قطعه بسیار مهمی است و با تمام قطعات و اجزای تلویزیون در ارتباط است. لذا تعمیر نادرست آن ممکن است باعث آسیب دیدگی بیشتر این قطعه و خرابی دیگر اجزای تلویزیون شود.

در صورت نیاز به دریافت خدمات تعمیر تلویزیون در کرج، از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مرکز سخت افزار ایران شعبه کرج تماس بگیرید.