اشتراک گذاری

دلیل سبز شدن صفحه تلویزیون

سبز شدن صفحه تلویزیون مشکل شایعی است که معمولا در اثر خرابی پنل، پیکسل سوختگی، ایراد در رنگ دستگاه یا عوامل دیگر به وجود می آید. به هنگام بروز این اشکال آزار دهنده رگه‌ هایی از رنگ سبز روی نمایشگر دستگاه ظاهر می ‌شوند که کیفیت تصویر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

اگر شما هم با این مسئله روبرو شده اید و نمی دانید که منشا آن کجاست، در ادامه همراه ما باشید. چون قصد داریم علل سبز شدن نمایشگر تلویزیون و راه های برطرف کردن آن را مورد بررسی قرار دهیم. در صورت نیاز به تعمیرات تخصصی با واحد تعمیر تلویزیون در کرج تماس بگیرید.

سبز شدن صفحه تلویزیون

علت سبز شدن صفحه تلویزیون چیست؟

سبز شدن صفحه تلویزیون به دلایل مختلف رخ می‌دهد که عبارتند از:       

 • ایراد در اتصالات
 • به هم خوردن تنظیمات تصویر
 • فعال بودن HDR
 • مشکلات سخت افزاری مانند ایراد پیدا کردن خازن
 • آپدیت نبودن دستگاه
 • اختلال در میکرو مدار
 • خرابی لامپ های تلویزیون
 • به وجود آمدن تداخل مغناطیسی از بلندگوها

روش های برطرف کردن سبز شدن تلویزیون

راه کارهای مختلفی برای رفع رگه های سبز رنگ روی صفحه نمایش تلویزیون وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی اتصالات تلویزیون

قبل از هر چیزی بهتر است که همه اتصالات تلویزیون مانند کابل‌ ها و سیم ها را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ ایرادی ندارند. بعضی مواقع کابل ها از جای خود خارج شده و به اصطلاح شل می شوند؛ بنابراین تنها کافی است که آن ها را در پورت مربوطه محکم نمایید.

پوسیدگی اتصالات نیز موجب عدم کارکرد صحیح آن ها و بروز مشکلاتی مانند سبز شدن صفحه تلویزیون می شود. علاوه بر آن هرگونه خمیدگی و خوردگی در سیم ها و همچنین خرابی کابل HDMI هم می تواند باعث این مسئله شود. در صورت مشاهده هر کدام از نواقص فوق اقدامات لازم را برای تعویض سیم ‌ها و کابل های معیوب انجام دهید.

رفع مشکل سبز شدن با ریست کردن تلویزیون

ریست کردن تلویزیون راه حلی ساده برای برطرف کردن مشکلات آن از جمله رگه های سبز است. برای این کار دستگاه را از برق بکشید و به مدت یک دقیقه منتظر بمانید. سپس دکمه‌ خاموش روشن کنترل تلویزیون را فشرده و سی ثانیه در همین حالت نگه دارید. این کار باعث می شود که تمام برق داخل دستگاه تخلیه گردد.

پس از سپری شدن یک دقیقه مجددا وسیله را به برق بزنید و چک کنید که مشکل رفع شده یا نه؟ اگر صفحه نمایش به حالت عادی برگشت، اما دوباره پس از چند روز سبز شد، دومرتبه عملیات ریست کردن را انجام دهید.

آپدیت نرم ‌افزار تلویزیون

عدم بروزرسانی نرم افزارها باعث بروز مشکلات فراوانی می شود که از جمله آن ها می توان به سبز شدن صفحه تلویزیون اشاره نمود. در این شرایط باید جدیدترین نسخه نرم افزارها را روی دستگاه نصب کنید. فرآیند آپدیت کردن نرم افزارها در برندهای مختلف تلویزیون اندکی متفاوت است. البته روش ذکر شده در زیر برای بسیاری از برندها جواب می دهد:

 1. وارد بخشsetting شوید.
 2. گزینه support را برگزینید.
 3. در مرحله بعد روی آیتم software update بزنید تا بروزرسانی نرم افزارهای تلویزیون به طور اتوماتیک آغاز شود.

 

آیا می دانید: برای رفع مشکل قطعی صدای تلویزیون چه کنیم؟

آپدیت نرم ‌افزار تلویزیون

دیسیبل کردن  HDR

گاهی اوقات فعال بودن قابلیت High-dynamic range موجب ایجاد رگه های سبز در نمایشگر دستگاه می شود. برای غیرفعال وضعیت  HDRو رفع مشکل سبز شدن صفحه تلویزیون مطابق زیر عمل کنید:

 1. وارد بخش Menu شوید و به قسمت Setting بروید.
 2. گزینه Picture را انتخاب کنید.
 3. در گام بعدی روی Expert Setting بزنید.
 4. در نهایت نیز آیتم Disable HDR+Modeرا برگزینید تا قابلیت High-dynamic range غیر فعال شود.

به این نکته دقت داشته باشید که ممکن است نام گزینه های ذکر شده در برندهای مختلفی کمی فرق داشته باشد.

دیسیبل کردن HDR02

رفع مشکل سبز شدن تلویزیون با ریست فکتوری

راه کار دیگر برای حذف اسکرین سبز و نشان دادن تصاویر به حالت عادی این است که تلویزیون خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. به این منظور دستگاه را روشن کرده و از طریق ریموت وارد بخش تنظیمات شوید. سپس روی گزینه reset factory بزنید تا تمام پیکربندی های انجام شده روی تلویزیون از بین برود.

انجام ریست فکتوری برای رفع مشکل سبز شدن صفحه تلویزیون بدون ریموت هم امکان پذیر است. به این صورت که باید از دکمه های تعبیه شده در قسمت پایین تلویزیون کمک بگیرید. یکی از این دکمه ها مختص ریبوت و ریست شدن هستند. با فشردن دکمه مذکور دستگاه شما ظرف چند دقیقه به تنظیمات کارخانه برمی گردد.

آیا می دانید: از کجا بفهمیم تلویزیون ۴k است یا نه؟

سبز شدن نمایشگر تلویزیون به دلیل استفاده از یوتیوب

خیلی از مواقع سبز شدن نمایشگر تلویزیون به این خاطر اتفاق می افتد که کاربران از دستگاه برای تماشای ویدئوهای یوتیوب و سایر سرویس ‌های استریم استفاده می کنند. در این حالت باید از حساب کاربری خود در یوتیوب خارج شوید، یعنیsignout  نمایید.

چنانچه تلویزیون شما از نوع اندرویدی است، نرم افزار یوتیوب را force stop کنید. سپس چند دقیقه بعد دوباره وارد اکانت خود شوید. پاک کردن کش برنامه یوتیوب نیز به رفع این مشکل کمک می کند. مراحل زیر را برای پاک کردن کش انجام دهید:

 1. ابتدا از روی کنترل تلویزیون دکمه home را بفشارید.
 2. سپس وارد setting شوید.
 3. گزینه Apps را انتخاب نمایید.
 4. روی youtube بزنید و بعد App data را برگزینید.
 5. در گام بعدی، گزینه‌ clear cache را انتخاب کنید تا اطلاعات حافظه کش پاک شوند.

اگر مطمئن هستید که سبز شدن صفحه تلویزیون به خاطر استفاده از یوتیوب به وجود آمده است، می‌توانید روی گزینه force stop کلیک کنید یا این که برنامه را به طور کامل حذف نمایید.

5/5 (1 امتیاز)